1. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Chráněná sněmovna. Noví poslanci jsou snadnou kořistí pro manipulátory

Ivan Bartoš a Tomio Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bartoš a Tomio Okamura. | foto: ČTK

PRAHA Do Poslanecké sněmovny by mělo v nejbližších dnech dorazit komando sestávající z psychologů, sociálních pracovníků a speciálních pedagogů. Jejich pomoc bude potřebná veliké části nováčků mezi poslanci. Ze 122 nových jsou nejzranitelnější právě ti, kteří nemají okolo sebe zkušenější kolegy, kteří by je varovali či upozornili na úskalí profese.

Krásně je to vidět na Pirátech. Ti se momentálně přou o to, zda měli, či neměli podat stížnost zneplatňující volby, šéfovi jejich poslaneckého klubu Jakubu Michálkovi hrozí odvolání za to, že stížnost stáhl. To je zatím ale jen legrace, představte si, jak na těchhle nezkušených a naivních jedincích zapracují lobbisté. Ještě snadnější než s Piráty to budou mít s ovečkami Tomia Okamury. 

Ten si totiž už při výběru kolegů na kandidátku dal záležet na tom, aby jej nikdo z poslanců nemohl ohrozit, jsou tedy co do schopností a úsudku mnoho námořních mil za ním. Takovému jedinci stačí koupit oběd, zalichotit a pak vysvětlit, že to či ono je užitečné –a on se jistě nadchne, vždyť bezelstnost, s jakou odhalují své názorové zázemí, hovoří za vše. Piráti jsou na tom lépe jen o trochu, jejich ideologií je totiž transparentnost, takže špinavé prádlo uvidíme jistě poměrně často.

Může to být děsivý karneval

Sněmovna je lobbistů plná a žádný z nich nemá skrupule a nebude se rozpakovat, když uvidí, že někteří z poslanců jsou mentálně, dejme tomu, pomalejší. Až se setkáme s nějakými „plnotučnými“ návrhy, které budou na dálku páchnout nejrůznějšími zájmovými skupinami, nedivme se – je to daň za novou krev ve sněmovně. 

Ti noví jsou manipulovatelnější především proto, že jim schází zázemí; nejen starších a zkušenějších kolegů, ale i stranické struktury, která je na takové situace vybavena dostatkem expertů. Na druhou stranu, abychom neplili jen na „ty nové“, pokud je celá strana v žoldu nějaké lobby, jsou veškeré expertní znalosti jednoho každého poslance k ničemu. Každopádně vzhledem k počtu nováčků bez zázemí máme co do činění s nejmanipulovatelnější sněmovnou. Může to být děsivý karneval.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz