29. září 2016 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Formalistán. Bill Gates by se vysokým úředníkem v Česku stát nemohl

Bill Gates | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates | foto: Reuters

Služební zákon byl mnoho let politickým tématem a neméně dlouho se odkládalo datum, od kdy měl platit. Je rozhodně nemožné tvrdit, že vznikl ve spěchu (chystal ho již premiér Špidla) nebo že nebyl čas na solidní diskusi a oponenturu. Přesto politická reprezentace selhala – sněmovna hodlá zákon v nejbližší době novelizovat, a přesto se nerýsuje jako příliš reálná možnost, že tuzemské úřednictvo bude výkonné a pružné.

Nikoli, bude ještě rigidnější (vinou definitivy), a pokud se rozmůže praxe zneužívání paragrafů dovolujících rozdávat pokuty za urážku „úřednického majestátu“, pak občané spokojení nebudou a ani nemohou, přestože další a další novely na sebe nenechají dlouho čekat.

Celý koncept je postaven na formálních kritériích a fetišizuje například dosažené vzdělání, takže třeba Billa Gatese (zakladatele Microsoftu) by tuzemský erár na slušnou pozici přijmout nemohl, protože nemá ukončenou vysokou školu. Vykáže-li se zájemce v tuzemsku třeba diplomem z univerzity ve Sládkovičovu, splnil kritéria a může být přijat.

Nemohu nevzpomenout na jednu známou, která své místo v úřadu získala proto, že měla skvělou angličtinu a uspěla ve složitém a náročném testování. Že cizí jazyky pak během několika let vůbec nevyužila, jejím nadřízeným vůbec nepřekáželo. Nakonec odešla do strojírenského podniku, kam nedělala žádné „přijímačky“ a kde její schopnosti dokážou využít. Ze státní služby odcházela znechucená, aktivita je v tomhle sektoru nežádoucí, gros zaměstnanců se hledí hlavně pevně usadit na své židličce a setrvat na ní do důchodu, případně šplhat výš. Zkoumání výkonnosti neprovádí nikdo a jestli, čistě formálně.

Ostatně další osud služebního zákona je též vizitkou jeho tvůrců, novela možná opraví ty největší nesmysly, jenže do služeb státu se nebudou hrnout schopní a výkonní lidé, dokud nebude tento stát schopen ocenit opravdovou práci a ne jen správné vyplňování kolonek. Vždyť zákon se rodil v atmosféře formálního splnění požadavku EU.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.