4. srpna 2011 6:51 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Kalouskovou stopou

Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Poté, co se ocitl v sociální demokracii na vedlejší koleji, rozhoduje se Jiří Paroubek, zda vykročit ve stopě Miroslava Kalouska. Postavit z ničeho stranu a uspět ve volbách, to je výzva pro politika s velkým P.

Pracovitostí i schopnostmi se Paroubek může s Kalouskem měřit. Podobně jako exlidovec ani Paroubek se nemusí bát, že by nějak tímto krokem utrpěla jeho pověst. Má proti svému předchůdci i výhodu, je daleko populárnější a své příznivce spolehlivě shoufuje.

Podoba je i v tom, že přes noc může ve sněmovně vzniknout další poslanecká frakce, jenže zatímco s Kalouskem šla většina toho výkonného a pragmatického, co v KDU zbylo, kdo by šel za Jiřím Paroubkem, zatím nevíme.

Expředsedu ČSSD kromě pomyšlení na to, že by zas šéfoval svému podniku, láká i představa, že provede své bývalé straně totéž, co jemu udělal Miloš Zeman. Proto dnes také sociální demokraté nekřičí na svého člena, který o defekci uvažuje již měsíce, ono uražené - Táhni. Bojí se.

Prostor mezi ČSSD a KSČM je pro levicový populismus Jiřího Paroubka ideálním polem, navíc pokud si rozcházející se subjekty příliš nevjedou do vlasů, mohu se někdy sejít, třeba v koalici.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky