Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Mikulášova patálie. Nová strana oslovuje pozitivně, ale zatím i naivně

Mikuláš Minář na snímku ještě jako předseda spolku Milion chvilek pro demokracii. foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Mikuláš Minář ve čtvrtek zahájil podpisovou kampaň pro svou novou stranu Lidé PRO. Nehodlají s přáteli stát stranou, chtějí být pozitivní a nekličkují a razí heslo Buď pořádně, nebo vůbec, proto si pro začátek sami dali poměrně smělý cíl sesbírat pro stranu nejméně půl milionu podpisů.
  7:28

Minářovo politické hnutí dostalo jméno Lidé PRO. Spolupracovat s ním bude Ondráčka, mezi poradci je Drábová

Jak stranický lídr řekl, nechtějí žádný další pětiprocentní projekt, chtějí volby vyhrát. A na cestu si natočili pěkný klip prodchnutý optimismem, v němž hnutí fandí jak jeho exponenti jako David Ondráčka (bývalý šéf Transparency International), tak ctihodní politici Eliška Wagnerová s Petrem Pithartem až po podnikatele jako Martin Hausenblas či Jiří Kůs. A samozřejmě v něm najdeme umělce i „obyčejné lidi“.

Noví politici ještě nemají žádné konkrétní teze, kterými by se vymezili proti konkurenčním stranám, protože „detailní program hnutí vznikne ze společné práce expertů a lidí, kterých se týká. Nebude se vymýšlet od stolu“.

Zde končí poezie a nastává próza, každý program vznikne nakonec u stolu, protože ho musí někdo zformulovat. Co si lidé přejí, se jich ptal už Andrej Babiš i Ivan Bartoš a oba odpovědi zahrnuli po svém do stranických programů. Bude tedy „PRO“ jen dalším agregátem, tedy vrbou, pro nejrůznější požadavky? Zatím nevíme.

Nevíme též, co konkrétně znamená slib „každé čtyři roky dostaneme do politiky nové tváře a myšlenky. Lidé budou mít šanci vystavit stopku politikům, kteří zklamou“.

Asi to nebude odvolatelnost a la Okamura, ale straníci zároveň naznačují, že by se politici měli více střídat. To nemusí být jen k užitku, politiku se lidé učí a leckdy trvá celé volební období, než se jim podaří zvládnout abecedu. Je pak žádoucí takového člověka vyměnit za dalšího nadšeného neumětela?

Pokud by se někdo chtěl Lidem PRO vysmát, možností má nespočet. Jenže žádné nové hnutí se nezrodilo dokonalé a vítězné, ať se tedy ukážou. Já vidím největší problém v nepochopení skutečnosti, že politika je každodenní řemeslo a nikoli extatická performance. 

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat