23. srpna 2014 16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Mor památkový

Historická budova (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historická budova (ilustrační foto). | foto: MAFRA: Marek Podhora

PRAHA Je bolševické hrozit majitelům památkově chráněných staveb vyvlastněním? Záleží na okolnostech. Již dnes stát omezuje vlastnická práva – některá umělecká díla nesmějí opustit Českou republiku, ať už je majitelem kdokoli.

A jestli se nový památkový zákon z bezzubého nástroje změní ve funkční, bude to jen dobře. Zatímmajitelé nemovitostí především v historických jádrech měst prosluli spíš jako barbaři – běžnou praxí stále zůstává nechat dům chátrat a platit směšné pokuty (pokud vůbec) až do té doby, než majiteli nakloněný statik vydá demoliční výměr.

A jestli zůstane jen historické průčelí, anebo je dům stržen docela, je často vlastně jedno. Historická hodnota domu může být třeba v jeho gotickém zdivu či renesančních stropech nebo původním členění. To všechno chtějí památkáři zachovat a udržovat, jenže pro majitele to znamená překážku v podobě vyšších nákladů a často se to kříží třeba se záměrem vystavět místo románského sklepení několikapodlažní garáže.

O spekulanty se strachovat nemusíme, svá práva budou obhajovat hlasitě a třeba i před Ústavním soudem. Nový památkový zákon bude správný, pokud zatrhne praxi, kdy se masová likvidace nemovitých památek majitelům vyplácí.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!