Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Odírání jako zvyk

Názory

  7:19
Máme jedny z nejdražších mobilních služeb v Evropě. Operátoři jsou spokojeni, jejich oligopol funguje učebnicově - ceny se nemění a tarify jsou si podobné.
GSM Banking (ilustrační foto)

GSM Banking (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Velké firmy si vyjednaly lepší zacházení před mnoha lety. Nějaký ten rok si může slušné ceny vyjednat každý z nás, pokud není líný se s operátory trochu handrkovat a smlouvat jako na orientálním bazaru.

Tenhle „systém“, který odírá „hloupé“ a spořivým poskytuje radost z licitování, je čímsi nepatřičným, vždyť analogické dvojí ceny, jedny pro tuzemce, jiné pro cizince, budí obecné pohoršení. Operátoři oficiálně nic neprozradí, a tak nezbývá, než se nechat odírat nebo každý rok či dva, podle toho, na jak dlouho platí „slevová“ nabídka, podstoupit ponižující licitaci.

Že vám připadá obvyklejší a v naší kultuře přijatelnější solidní nenapálená cena pro každého zákazníka? Máte smůlu, stát s pomocí neregulujících regulátorů a nekontrolujících kontrolorů stvořil monstrum v podobě tří firem, pro které je zákazník totéž co hejl, kterého je záhodno oškubat.

Mobilní operátoři přišli před necelými dvaceti lety do kultury budované dlouhé roky Českou poštou, později SPT Telecom neblahé paměti, která byla vším, jen ne službou zákazníkovi. Mobilní telefony a jejich provozovatelé se zdáli být východiskem z téhle pasti neochoty a nefunkčnosti. Unikli jsme sice mnohaměsíčnímu čekání na pevnou linku a základní servis, zato máme standard, který v zemích s daleko vyššími náklady práce pořídíme podstatně levněji. Budeme čekat, až mobilní vydřiduchy smete nějaká technologická revoluce?

A do té doby si budeme mezi sebou vyměňovat neoficiální pokoutní návody? Reálný socialismus je zpět.

Mohlo by vás zajímat