18. července 2013 7:45 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Sněmovní cvičení

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v dobré náladě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v dobré náladě. | foto: Petr Topič, MAFRA

Spokojena byla včera po neúspěšném hlasování o rozpuštění sněmovny většina aktérů. Ti na pravici, kteří deklarovali, že si předčasné volby nepřejí, i ti na levici, kteří si je tak trochu přáli, ale s úspěchem svého snažení nikdy vážně nepočítali. Levice splnila svůj slib a může se tvářit, že dělá, co voličům na očích vidí, zatímco pravice sama sebe přesvědčovala, nakolik je její většina 101 pevná. Sněmovna mohla chvilku vypadat jako sice nikoli jednotná, ale vlastně šťastná rodina. Kdyby...

Kdyby nebyl planý pokus o seberozpuštění jen předkolem k důležitějšímu hlasování za tři týdny. Tehdy bude dvousethlavá pospolitost (bez těch ve vazbě či výkonu trestu) rozhodovat o Rusnokově vládě. Komunisté již svou touhu podpořit prezidentovu sestavu podmínili nějakými programovými ústupky, Zemanova pátá kolona v ČSSD pod vedením pana Haška své bezzubé podmínky též artikulovala. I předseda stranické menšiny Bohuslav Sobotka si zformuloval tu svou. Pokud premiér sežene věrohodnějšího ministra financí a část ČSSD bude dělat, že hlasy z bývalé koalice nenakupoval Lukoil, může Rusnokova vláda vládnout legitimně.

A jestli bude odmítnuta, pak může vládnout jen nerušeně, neboť prezident nebude s jejím nahrazením spěchat, nemá žádné lhůty. Jedinou reálnou překážkou bude rozpočet, ale na něj není třeba víc než prostá většina usnášeníschopné sněmovny. Podrží-li se prezident Zeman ústavních zvyklostí Václava Klause, může po čtyřech měsících, tedy třeba v prosinci, pověřit sestavením vlády kohokoli dalšího, třeba opět pana Rusnoka, a v lednu, při hlasování o důvěře, nebudou mít úvahy o předčasných volbách smysl. Patetickým ochráncům ústavy na pravici zbude vliv jen na hradní virózu.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?