Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Volba volitelů popelníčku

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: ČTK

PRAHA Debata o tom, zda Andrej Babiš prostřednictvím svého hnutí ANO v parlamentu může ovládnout i Radu České televize a její pomocí pak veřejnoprávní televizi, je v plném proudu.

Nová rada zajisté bude, ostatně jako doposud, obrazem rozložení politických sil ve sněmovně. Mimochodem, skučí-li dnes někdo z politiků při pomyšlení, že v radě budou „Babišovi lidé“, měl by se podívat na to, co udělal v minulosti pro to, aby se výběr rady odpolitizoval.

SLOUPEK LN - ČTĚTE KAŽDÝ DEN

Adresněji, zejména pravice sklízí, co si vytrvale pěstovala. Představa, že nejvýznamnější veřejnoprávní médium ovládne strana mediálního magnáta, je černou můrou nejen politologů a mediálních teoretiků. Jenže lomení rukama je nanejvýš předčasné a zkušenost nás učí, že daleko spíše uvidíme první případ výskytu koalice „všichni proti Babišovi“ než nějaké bleskové glajchšaltování.

Politické kuloáry jsou plné „vyvažovatelů“, kteří poslancům vysvětlí (s patřičnou politickou omáčkou), nakolik v posledním roce stoupl význam veřejnoprávní televize.
Ostatně, výbornou pojistkou proti politickému ovládnutí televize je široce respektovaný ředitel, nikoli apoštol svazáckého „klidu na práci“. Někdo, koho si nepošlou pro popelníček v nekuřácké budově.

Ovládnutí též vyžaduje dvě strany, jednu, která se nechá ovládat. A v České televizi pracuje velká síla lidí, kteří by, kdyby se opakovaly pokusy s ředitelskými figurkami jako na přelomu let 2000 a 2001, byli ochotni se vzepřít.

Navíc, nálada ve společnosti je, oproti tehdejší době, mnohem nabroušenější, takže politikové, kteří by zvolili bláznivou radu, by se zbavili svého vlastního klidu na práci.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!