Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nečas chce odvolat radu pro vědu

Česko

Po půl roce fungování by se opět měl vyměnit sbor lidí, kteří ovlivňují budoucnost české vědy

PRAHA Vládní Rada pro výzkum, vědu a inovace funguje v novém složení sotva sedm měsíců. Premiér Petr Nečas (ODS) ji chce ale odvolat a jmenovat novou. Důvod? Nelíbí se mu její práce. „S prací rady ve stávajícím složení nejsem příliš spokojen. Jak rozsáhlá bude personální změna, a zda se dotkne celé rady, bude otázkou dalších analýz,“ uvedl pro LN premiér Nečas.

Neoficiálně se však již několik týdnů mluví o tom, že by měl odvolat kompletně celou radu. To potvrdil i ministr školství Josef Dobeš (VV), který prý sám na premiéra tlačí, aby tento krok udělal. „Je nutné radu odpolitizovat,“ potvrdil ministr. O odvolání se šušká už i mezi jejími členy, oficiálně ale nikdo nic neví. „Doneslo se mi, že se někdo ptal mých kolegů, zda by měli zájem o členství v nové radě,“ potvrzuje spekulace Pavel Hobza, který v radě zastupuje Akademii věd.

Vědci a odborníci, kteří dění kolem dlouhodobě kritizované rady sledují, si však myslí, že by takový krok byl chybou. Upozorňují na to, že by se zastavila rozdělaná práce. Z rady odcházejí průmyslníci Podle některých je ale hlavní problém v tom, že premiér Nečas s radou de facto nekomunikuje. Jeho jménem s radou mluví jeho poradce a bývalý ministr průmyslu Martin Říman. Ten prý ale mluví jen s některými členy – s těmi, kteří v ní jsou za průmysl. Fakt, že po výměně volá i ministr Dobeš, pak má vliv i na údajně váznoucí komunikaci s ministerstvem školství. „V dlouhodobějším horizontu by takový stav mohl znamenat pro českou vědu a výzkum velké nebezpečí,“ myslí si předseda Fóra Věda žije! Martin Krummholz.

Záměr Petra Nečase nechápe bývalý premiér Jan Fischer, který současnou radu v květnu jmenoval. „Jejímu složení jsem věnoval mimořádnou péči a pozornost, mimo jiné proto, že to bylo v době, kdy vrcholily turbulence kolem financování vědy a výzkumu. Za jejím složením, které se opíralo o nominace Akademie věd, Konference rektorů vysokých škol a Svazu průmyslu a dopravy, stojím,“ řekl expremiér LN.

V současné době už však rada není kompletní. Opustili ji tři zástupci průmyslu. Nejprve prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, jako druhý odešel Pavel Kafka. Právě Kafka, jak již nedávno informovaly LN, byl v minulosti agentem StB s krycím jménem Daxl. Působil v zahraničí a nasazen byl na novináře a studenty. Jeho působnost ve vládní radě byla vzhledem k jeho minulosti velmi kritizována. Zatím jako poslední radu opustil člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Zbyněk Frolík. Všichni tři ve svých rezignacích uvedli, že důvodem je nesouhlas se způsobem práce rady.

Podle některých je ale jejich rezignace důkazem toho, že se situace v radě mění. Zatímco dřív se nezveřejňovaly záznamy z jednání ani body programu či hlasování o jednotlivých návrzích, dnes je situace jiná. Informace jsou dostupné na internetu. Jednání rady navíc často místo původní hodiny trvají mnohem déle.

„Odešli, a tím vytvářejí tlak na premiéra, aby obměnil celou radu,“ domnívá se Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Příčinou je podle jeho názoru fakt, že rada kritizovala přelévání peněz ze základního výzkumu do průmyslu. „Zklamalo mě, jak se premiér a vláda chovají, že na takovou hru přistoupili,“ dodal.

Další člen Rady Tomáš Opatrný z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nevidí situaci kolem odchodu tří členů moc dramaticky: „Průmyslníci mají mentalitu manažerů, jsou zvyklí stanovit si cíle a cesty, jak se k nim dostanou, a pak rázně postupují kupředu. To ale v radě nefunguje. Zřejmě je to frustrovalo, a proto odešli.“ Myslí si navíc, že premiér bude jen velmi obtížně hledat nové členy, kteří by jen vykonávali jeho příkazy.

Ministr Josef Dobeš může mít ale ke znovujmenování rady i další důvod. Když v květnu jmenoval členy rady tehdejší premiér Fischer, jednou z nich se stala i tehdejší ministryně školství Miroslava Kopicová, která byla později zvolena i místopředsedkyní rady. Ta však ve své funkci zůstala i poté, co se ministrem školství stal právě Dobeš. Navíc tenkrát bylo její jmenování odůvodňováno právě i tím, že šéfuje tomuto resortu.

***

Současní členové

Rady pro výzkum,

vývoj a inovace:

Premiér

Petr Nečas (předseda)

Exministryně

školství

Miroslava

Kopicová

(místopředsedkyně)

Vysoké školy

Petr Fiala

Stanislava Hronová

(1. místopředsedkyně)

Vladimír Haasz (místopředseda)

Tomáš Opatrný

Václav Hampl

Rudolf Haňka

Akademie věd

Jiří Drahoš

Karel Aim

Pavel Hobza

Karel Oliva

Svaz průmyslu a dopravy

Jaroslav Míl

Jiří Cienciala

Pavel Kafka

Zbyněk Frolík

Rada veřejných

výzkumných institucí

Karel Pospíšil

KDO ROZHODUJE O PENĚZÍCH PRO VĚDU

Rada pro výzkum, vývoj a inovace je odborným a poradním orgánem vlády České republiky. Její členy jmenuje premiér vlády. Vybírá je z návrhů od poslanců, zástupců průmyslu, vědy a vysokých škol. Může ale jmenovat i někoho, koho si sám vybere. Premiér se pak stává předsedou rady.

Naposledy radu jmenoval premiér Jan Fischer v květnu letošního roku. Jejími členy se stali premiér, ministryně školství, šest zástupců vysokých škol, předseda Akademie věd a další tři členové akademie, stejné zastoupení má i Svaz průmyslu a dopravy.

Rada navrhuje, kolik peněz budou na vědu a výzkum dostávat jednotlivé organizace a instituce – má tedy velký vliv na to, který výzkum dostane finanční podporu. Zpracovává takzvanou Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací, zabývá se metodikou hodnocení výsledků vědeckého výzkumu a navrhuje předsednictva a předsedu Grantové agentury ČR.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!