1. února 2012 21:01, aktualizováno  21:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Odmítnutí paktu není zlomový okamžik

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Petr Nečas v poslanecké sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas v poslanecké sněmovně. | foto: ČTK

PRAHA Situaci kolem českého odmítnutí evropské smlouvy o fiskální odpovědnosti není podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) potřeba vnímat jako fatální či zlomový okamžik. Nečas to řekl novinářům po jednání vlády, na kterém ministry seznámil se svým postupem na posledním evropském summitu.

"Neměli bychom tento okamžik příliš prožívat," míní Nečas. Poznamenal, že vývoj okolo smlouvy může být "ještě velmi zajímavý". Pozorovatelé podle něj možná budou překvapeni, které další země na počátku března nakonec smlouvu nepodepíšou a jak budou postupovat ratifikační procesy.

JE TŘEBA UŠETŘIT 26 MILIARD

Premiér Petr Nečas předpokládá, že vláda bude muset letos ve svém rozpočtu ušetřit dalších 26 miliard korun. Jde o jeho "kvalifikovaný odhad" na základě úterní makroekonomické predikce ministerstva financí, která počítá jen s velmi malým růstem hrubého domácího produktu - celkem o 0,2 procenta.

Už v polovině ledna vláda uložila jednotlivým ministrům, aby do konce března ve svých resortech nalezli agendy, které jsou zbytečné a mohou být zrušeny. Ministerstvo ovšem nevylučuje ani recesi české ekonomiky.


Nečas se za Českou republiku v pondělí ke smlouvě nepřipojil, ČR tak zůstala spolu s Velkou Británií v rámci EU osamocena. Český postoj vyvolal v unii nepochopení a doma ostrou slovní přestřelku mezi Nečasem a ministrem zahraničí a lídrem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Šéf diplomacie dokonce řekl, že Nečasův postoj škodí zájmům země. Premiér taková slova ostře odmítl.

Vládní debata o obsahu smlouvy, její ratifikaci či o situaci v EU byla dnes podle Nečase velmi věcná. Ministry prý informoval také o svých úvahách, které jej vedly k jeho pondělnímu postoji. "O tom, proč jsem postupoval tak, jak jsem postupoval," poznamenal premiér.

Možnost svolat evropskou radu

Vláda se českým postojem ke smlouvě mající zajistit větší rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny zabývala už dvakrát. Schválila nejprve rámcovou českou pozici a minulý týden i premiérův mandát pro pondělní summit.

"Za stávajících okolností jsem neměl mandát říci 'ano' této smlouvě, já se od mandátu neodchýlil o jediný milimetr," zdůraznil Nečas. Mimo vší pochybnost podle něj ale je, že se z měnové unie nyní stává unie fiskální.

ČTĚTE TAKÉ:


O smlouvě se bude diskutovat dál, premiér připomněl možnost svolání mimořádné evropské rady, v březnu se má konat rada řádná. Premiér také připomněl, že čeští vyjednávači minulý týden dosáhli toho, že ke smlouvě se kterákoliv země EU může připojit bez podmínek kdykoliv.

ČTK, Lidovky.cz
  • 3Diskuse