28. srpna 2008 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nehoda tramvají: DP vyplácí odškodné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

OSTRAVA Dopravní podnik Ostrava už vyplatil statisíce korun jako odškodné za dubnovou tragickou nehodu tramvají na jednokolejné trati mezi Ostravou a Vřesinou na Novojičínsku. Při nehodě tři lidé zemřeli a desítky dalších utrpěly zranění. Odškodné podnik vyplácí pozůstalým po obětech a zraněným. Přibližně už společnost vyplatila peníze asi polovině poškozených. Celkem jich je kolem stovky.

Peníze už dostali příbuzní obětí a lidé, kteří utrpěli lehčí zranění. "V
jejich případech se jednalo o nižší částky. U cestujících, kteří byli
zranění vážněji, zatím nebyla ukončena léčba nebo se čeká na závěrečné lékařské zprávy," vysvětlil ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek s tím, že příbuzné zemřelých dopravce
odškodňuje podle zákona. Ten určuje, že manžel, manželka, rodič a dítě mají nárok na odškodnění ve výši maximálně 240.000, například sourozenec pak na 175.000 korun.

Trať, na které se tragická nehoda stala, nebyla proti čelnímu střetu nijak zabezpečena a vše záviselo pouze na řidičích. Právě nepozornost jednoho z nich 11. dubna kolizi zavinila. V září začne v rizikových místech instalace elektronického zařízení za 15 milionů korun, které bude provoz řídit. Dopravce už dokončil výběrové řízení a konkrétní společnost by v pátek měla schválit dozorčí rada společnosti. "Pak zveřejníme, o koho se jedná. Smlouvu chceme podepsat co nejdříve, aby se ještě v září mohlo začít pracovat," řekl Kořínek.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz