Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší volba? Technika

Česko

„Studenti jaderné fakulty mají pravděpodobnost hraničící s jistotou, že skončí u nás,“ říká Martin Roman, šéf společnosti ČEZ, která získala cenu The Most Desired Company.

Do energetického koncernu ČEZ by studenti po škole nastoupili ze všeho nejraději. Tvrdí to průzkum mezi čtrnácti sty vysokoškoláky, který proběhl v rámci soutěže Zaměstnavatel roku. ČEZ tak získal cenu v kategorii The Most Desired Company, tedy nejvíce žádaná společnost. „Tato cena mluví o tom, jakou máme šanci být. Protože k nám mají zájem jít ti nejlepší studenti,“ říká Martin Roman, šéf ČEZ, který v ceně vidí záruku budoucnosti firmy.

Co může být pro technika lepšího než Temelín?

Přitom ještě před deseti lety ČEZ mezi nejžádanější zaměstnavatele nepatřil. „Bylo to brané jako jisté zaměstnání, ale bez zvláštního náboje a dynamiky,“ vzpomíná Roman. Změnu ale přineslo mezinárodní působení firmy. „Spousta mladých chce internacionální kariéry a ČEZ jim to dneska nabízí. Dřív jim to nabídnout nemohl,“ říká Roman. Firma také začala podle svého šéfa nabízet účast na projektech snů. Jedním z nich je pro techniky i dostavba Temelína.

„Výstavba Temelína bude ještě na desítky let a možná už navždy největší investiční akcí, která v Čechách byla. Klidně se může stát, že Česká republika už nikdy nic většího nepostaví. A být u té výstavby... Pokud jste technik a chcete něco budovat, co může být lepšího než Temelín?“ ptá se Roman.

Důležité je podle něj zavádění nových technologií, které zásadně ovlivní budoucnost. Například inteligentní sítě či elektromobily. „To jsou všechno věci, které lákají lidi, co mají rádi techniku. Zanechávají za sebou viditelnou stopu.“

Rozšiřování a modernizace je také důvod, proč bude ČEZ potřebovat tisíce nových pracovníků. Ročně se firma chystá přijmout jedenáct set až dvanáct set nových lidí. „Důležité je celkové číslo. V celém oboru bude v roce 2016 chybět čtrnáct tisíc pracovníků s technickým vzděláním. A my chceme do roku 2020 přijmout dvanáct tisíc lidí,“ říká Martin Roman. Firma novou pracovní sílu potřebuje jak na nově otevřené pozice, tak i na doplnění stavů - plno jejích pracovníků odchází do důchodu.

ČEZ má zájem hlavně o lidi s technickým vzděláním. „To bude zcela zásadní většina. Budeme stát i o talentované lidi z ekonomických fakult, ale drtivá většina bude z techniky,“ říká Roman.

Vlastní školu ČEZ zatím neplánuje O tom, že by si ČEZ vytvořil vlastní fakultu, nebo dokonce vysokou školu, se ale zatím neuvažuje. „Pro nás nemá význam mít na jednom místě vysokou školu, jako třeba pro Škodovku. Neuvažujeme o tom. Působíme po celé České republice, to je efektivnější,“ vysvětluje Roman.

V současnosti proto ČEZ spolupracuje s více než desítkou fakult a s více než čtyřmi desítkami středních škol. Vysvědčení, které ČEZ od studentů coby nejžádanější zaměstnavatel dostal, je tak z velké části dobře odvedenou prací jeho personalistů.

„Je to o tom, že se školami komunikujeme. Máme spoustu programů, máme letní univerzitu, děláme spoustu soutěží, organizujeme besedy, pomáháme vést diplomové práce, pro studenty jaderných oborů máme dokonce stipendia,“ vypočítává Roman.

Technické školství podle něj prošlo zajímavým vývojem. Za socialismu studovala techniku většina lidí, protože si režim uvědomoval, že bez techniků nemá šanci. „Česká republika má historicky vysoký podíl průmyslu na tvorbě HDP. Zatímco v Evropské unii je to přibližně pětina, u nás je to o třetinu více. Znamená to, že průmysl u nás hraje o třetinu větší roli než ve zbytku Evropské unie,“ tvrdí Roman a podpírá tím svůj názor, že je mimořádně důležité, aby techniku studovalo více lidí.

„Pro budoucnost státu bude naprosto kruciální, aby se zvýšila atraktivita technických škol. Snažíme se říkat studentům, že jestli chtějí, aby se o absolventy praly renomované firmy, musí jít na techniku. Když půjdou na ekonomku, zdaleka tolik nabídek mít nebudou,“ dodává Roman.

Jít na techniku je podle šéfa ČEZ nejlepší volba. Poptávka bude bez rozdílu po komkoliv z techniky. Ovšem nejjistější recept, jak získat zaměstnání v ČEZ, je vystudovat jadernou fakultu. „Kdo vystuduje jadernou fakultu má pravděpodobnost hraničící s jistotou, že bude v ČEZ,“ tvrdí Roman. Po lidech do jaderné elektrárny bude následujících pět let enormní poptávka. „Je to logické. Chceme přistavět bloky v Temelíně,“ říká Roman.

Konkrétní platy, které mohou absolventi očekávat, ale nechce Martin Roman prozradit. „Bojím se říct číslo, protože platy nejsou všude úplně stejné. Liší se podle toho, kde máme zrovna tu největší potřebu. Tam platově zvýhodňujeme.“ Podle šéfa ČEZ jsou ale nadprůměrně vysoké ve srovnání s nástupními platy pro techniky v naprosté většině ostatních podniků. „Z firem, co dělají široký nábor, platíme nejvíce,“ dodává k otázce platů.

Školné má podpořit techniku Šéf ČEZ má jasný názor také na školné. Mělo by být použito ke zvýhodnění technických oborů. „I školné je pro stát možnost, jak zvýhodnit technické školy. Kdybych rozhodoval já, tak bych udělal disproporciálně vysoké školné na humanitních a technických vysokých školách,“ říká Roman.

Jinými slovy by snížil školné pro studenty oborů, kde je podle něj nedostatek pracovníků. Nejhorší scénář je podle Martina Romana ten, že školné odláká studenty od techniky. „Pokud by bylo školné u technických oborů vysoké, museli bychom to řešit,“ dodává.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...