Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Největší úplatkáři? Rusové

Česko

Expanze firem z rozvíjejících se ekonomik na světové trhy je často doprovázena korupcí. Vyplývá to ze studie, kterou včera zveřejnila organizace Transparency International.

PRAHA/LONDÝN Transparency International sestavila žebříček, který řadí 22 nejvýznamnějších světových vývozců podle tendence jejich firem uplácet v zahraničí. Hodnocení míry korupce vychází z průzkumu mezi 2 742 manažery světových firem, mezi kterými nechybělo ani sto zástupců z Česka. Největší náchylnost k uplácení v mezinárodních obchodních transakcích vykazují firmy z Číny, Indie a Ruska. Naopak nejmenší sklony k uplácení mají belgické a kanadské firmy. Nejvíce pak podle Transparency International korupce bují v sektoru veřejných služeb a mezi stavebními firmami. Naopak nejimunnějšími odvětvími z pohledu korumpování státních úředníků jsou sektory informačních technologií, financí a také rybolovu.

„Průzkum podal jasné svědectví o tom, že velké množství firem z exportně významných zemí stále využívá úplatky k získávání zahraničních zakázek,“ konstatovala předsedkyně Transparency International Huguette Labelle.

Před dvěma lety žebříčku vévodila Indie (nyní čtvrtá) před Čínou a Ruskem. Nejméně korumpující firmy tehdy pocházely ze Švýcarska, Švédska a Austrálie.

Na vině jsou i slabá vládní protikorupční opatření Výsledky průzkumu stejně jako v minulých letech poukazují na nedostatečné protikorupční úsilí vlád exportních zemí. Ty by měly vyvíjet větší tlak na firmy, aby jejich obchodní postupy doma i v zahraničí odpovídaly požadavkům mezinárodních protikorupčních úmluv. K protikorupční úmluvě OECD se ale zatím nepřipojily nejhůře hodnocené země v žebříčku Transparency International – tedy Rusko, Čína ani Indie.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv přitom v červenci připustil, že nárůst korupce v Rusku představuje ohrožení národní bezpečnosti země.

Transparency International konstatovala, že exportéři usilují i o ovlivňování legislativy na cílových trzích. Ovlivňovat legislativní a regulační podmínky se snaží zejména představitelé firem působících ve stavebnictví, těžařském průmyslu a také realitní firmy a developeři. V kontextu globální finanční krize je zajímavé zjištění, že zatímco banky a finanční instituce nemají sklon přímo uplácet státní úředníky, snaží se ovlivňovat regulační orgány.

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky nepřinesl nejnovější průzkum korupčních praktik exportérů výrazná překvapení.

„Dlouhodobě zůstávají nejzranitelnějšími oblastmi stavební, zbrojní, ropný a farmaceutický průmysl. Je to výzva pro kapitány průmyslu začít se problémem vážně zabývat a něco pro omezení korupce reálně udělat,“ řekl Ondráčka.

Podle sta oslovených manažerů domácích exportních firem je úsilí české vlády o vymýcení korupce nedostatečné. Za zcela neúčinné jej označilo 48 procent respondentů a za neúčinné 39 procent. Pouze jedno procento respondentů uvedlo, že snaha vlády o potlačování korupce v českém byznysu je efektivní.

***

Korupce ve světě Hnutí pro mezinárodně uznaná lidská práva Amnesty International včera zveřejnilo žebříček států podle jejich náchylnosti na korupci. Země, ve kterých jsou firmy nejméně ochotné platit úplatky: Belgie, Kanada, Nizozemí, Švýcarsko, Německo, Japonsko, Velká Británie Země, ve kterých firmy platí úplatky nejčastěji: Rusko, Čína, Mexiko, Indie, Brazílie, Itálie Zdroj: Transparency International

Autor: