9. prosince 2009 17:03, aktualizováno  17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvíc diskriminovaná menšina v EU za uplynulý rok? Čeští Romové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nejvíc diskriminovanou menšinou v EU jsou Romové (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvíc diskriminovanou menšinou v EU jsou Romové (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Nejvíce diskriminovanou menšinou ve státech EU za poslední rok jsou čeští Romové. Tvrdí to studie Agentury Evropské unie pro základní lidská práva (FRA) na základě rozhovorů s 23.000 přistěhovalci a příslušníky etnických menšin. Podle studie bylo v posledních 12 měsících obětí diskriminace 64 procent Romů v ČR, obětí trestné činnosti pak 42 procent českých Romů.

Kancelář rady české vlády pro romské záležitosti však míní, že situace ve skutečnosti natolik alarmující není.

Vysoká míra diskriminace Romů panuje podle FRA také v Maďarsku, kde jí bylo podle zjištění agentury vystaveno 62 procent tamního romského etnika, v Polsku (59 procent) a Řecku (55 procent). Mezi Českou republiku a tyto státy se vklínila už jen Malta, kde bylo prý vystaveno diskriminaci 63 procent tamních afrických přistěhovalců.

Deset zemí EU s nejvyšší mírou diskriminace menšin

číslo udává procento příslušníků, kteří byli obětí diskriminace
1. Romové v Česku 64
2. Afričani na Maltě 63
3. Romové v Maďarsku 62
4. Romové v Polsku 59
5. Romové v Řecku 55
6. subsaharští Afričané v Irsku 54
7. Severoafričané v Itálii 52
8. Somálci ve Finsku 47
9. Somálci v Dánsku 46
10. Brazilci v Portugalsku 44

Deset zemí EU s nejvyšší mírou napadení nebo vyhrožování příslušníkům menšin: (číslo udává procento příslušníků, kteří byli obětí trestné činnosti)
1. Somálci ve Finsku 74
2. Severoafričané v Itálii 44
3. Romové v Česku 42
4. Romové v Polsku 40
5. Somálci v Dánsku 40
6. Romové v Řecku 33
7. Romové v Maďarsku 29
8. Severoafričané ve Španělsku 22
9. Romové v Rumunsku 21
10. Surinamci v Nizozemsku 19

Ředitelka kanceláře rady české vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová ČTK řekla, že podle jejího názoru je objektivní situace Romů v Česku lepší než v některých státech zejména východní Evropy. Mnohem horší životní podmínky podle ní mají například lidé žijící v romských osadách na Slovensku nebo Rumunsku.

"Někde žijí v úplné segregaci, takže se proto s diskriminací ani nesetkají," míní Hrabaňová. Čeští Romové jsou však s většinovou společností v kontaktu, a proto si více uvědomují vzájemné rozdíly. "U nás se o diskriminaci také hodně mluví," uvedla Hrabaňová.

Celkově byly podle FRA v posledním roce v zemích EU oběťmi diskriminace až dvě třetiny příslušníků etnických menšin. Naprostá většina z nich to ale nenahlásila, protože buď nevěřila, že se tím něco změní, nebo nevěděla, že má právo se proti diskriminaci bránit. Podobná situace může být také v Česku. "Rozhodně nevíme o tom, že by se tolik lidí obrátilo kvůli diskriminaci na policii a úřady," dodala Hrabaňová.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz