Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nemoci přenosné ze zvířat na lidi

Česko

BYDLENÍ SE ZVÍŘATY: RADY, TIPY A MÓDNÍ TRENDY

Onemocnění, která jsou společná pro zvířata i lidi, se obecně označují jako zoonózy. Přehled těch nejčastějších přinášíme v následujícím článku.

Toxokaróza - je vyvolaná larvou parazita, který se vyskytuje u psů, případně u koček - larvou škrkavky psí (Toxocara canis) nebo škrkavky kočičí (Toxocara cati). Nejvyšší výskyt parazitózy je u dětí. Ty se nejčastěji infikují při hraní v místech, kde se vyskytují vajíčka škrkavky. Ta se do půdy dostávají s výkaly infikovaných zvířat. Infekce může u člověka způsobit onemocnění jater, plic, svalů, kloubů, oka a mozku. Příznaky jsou ale často méně nápadné - slabé bolesti břicha, nevolnost, zvracení, zvýšená teplota, někdy i zvětšené lymfatické uzliny. Závažněji však probíhá forma plicní a zvláště forma oční, kdy může být následkem i slepota. Toxoplazmóza - původcem onemocnění je kokcidie Toxoplazma gondií, definitivním hostitelem je kočka a mezihostiteli je široké spektrum ptáků a savců včetně člověka. Vylučování zárodků toxoplazmózy kočičím trusem trvá ale krátce - jen při jejím prvním nakažení (2-3 týdny) a kočka poté získává odolnost a při novém nakažení již zárodky nevylučuje. Onemocnění může proběhnout bez příznaků, nebo může dojít k závažnějším projevům v podobě dlouhotrvajících teplot, zvětšení lymfatických uzlin, postižení oka a jiných orgánů.

Leptospiróza - přenáší se močí celé řady domácích i divokých zvířat, včetně potkanů a krys. Zvíře se často nakazí plaváním ve znečištěné vodě. Leptospiróza je infekční onemocnění, které je nakažlivé i pro člověka. Proti tomuto onemocnění lze nechat psa očkovat.

Vzteklina - jde o neléčitelné virové onemocnění přenosné na člověka. Je to jediné očkování, které je pro psy povinné. Ze zákona musí každý majitel dát psa jedenkrát ročně přeočkovat. Onemocnění se přenáší slinami nakaženého zvířete. Počáteční příznaky jsou změny v chování, požírání nestravitelných předmětů a výtok slin z tlamy. Později se zvíře stává neklidným a agresivním, mění se mu hlas, nemůže polykat a má horečku. Psitakóza (ornitóza) - je infekční onemocnění, které vyvolává Chlamydia psittaci. Zdrojem infekce jsou infikovaní ptáci. Člověk se nakazí inhalací prachu z jejich výkalů nebo přímým kontaktem s ptáky. Onemocnění probíhá nejčastěji jako atypický zánět plic.

Dermatofytózy - jsou další skupinou nemocí, kterými se mohou lidé nakazit od zvířat. Jde o plísňová onemocnění kůže, chlupů a drápků. Spory plísní, které jsou i v srsti zvířat, u zdravých a silných jedinců nevyvolávají žádné příznaky. Toto onemocnění postihuje nejčastěji kočky mladší 12 měsíců a stará, stresovaná či imunitně oslabená zvířata.

***

Pro nákazu toxoplazmózou od koček platí:

* člověk, který už někdy s toxoplazmózou přišel do styku, získává odolnost stejně jako kočka, a nemůže se tedy již podruhé nakazit * nakazit se můžeme pouze z trusu kočky. Při čištění kočičího WC je tedy vhodné používat rukavice, navíc trus začíná být nakažlivý až druhý den - pokud ho odstraňujeme denně, tak nebezpečí nehrozí * kočka chovaná v bytě a krmená vhodnou stravou se nemůže nakazit

* je třeba pamatovat na schopnost dlouhého přežívání zárodků (více než 1 rok) například v půdě záhonů a pískovišť, kam kočky kálejí, a dát pozor na nakažení znečištěnýma rukama při práci na zahrádce bez rukavic

Autor: