Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Nemravně drahé brýle

Česko

DOPLŇKY

Pro kolekci luxusních obrouček, které do České republiky dovezl, optik Filip Žilka zvolil i sympaticky vtipný název: Nemravně drahé brýle. A nemravně drahé taky jsou – ovšem pokud malosériové kolekce navrhuje Phillippe Starck pro značku Alain Mikli, je celkem jasné, že vám na nose sedí skutečný klenot. Spojení hvězd Co znamená jméno Starcka pro interiérový design a architekturu, znamená jméno Mikliho pro svět brýlí. Svou firmu Mikli v roce 1978 s jediným cílem: nevyrábět zdravotnickou pomůcku, ale šperk. O pár let později si otevřel první obchod na světě, ve kterém se prodávaly pouze brýlové obroučky, a během několika málo následujících let podobné otevřel na všech kontinentech.

Modelová řada, kterou pro Mikliho navrhl Starck, nese jméno designéra a obsahuje dvě verse: acetát-celulózovou a z buvolího rohu. Acetát-celulóza je přírodní materiál získaný z chomáčů bavlny, který má unikátní texturu a barvu s ochrannou známkou Alaina Mikliho, obroučky mají hedvábně jemný povrch a dají se opětovně leštit. Řada se inspiruje typickým Mikliho motivem: odlišnou pravou a levou obroučkou, a to nejen ve tvaru, ale i v barevnosti. Druhá část je vyrobená z rohu indického buvola. Každý má svůj certifikát s unikátním číslem. Ačkoli se mezi ochránci přírody asi nestanou bestselerem, vlastnosti rohoviny jako stálost, jedinečnost lesku a originální přírodní textura řadí tento materiál mezi nejluxusnější a velmi oblíbený při výrobě kvalitních brýlí. Obroučky jsou tesané podobným způsobem jako kámen, každý model z rohoviny svému majiteli nabídne unikátní strukturu a žádným způsobem nenapodobitelný vzor. Brýle od Starcka mají patentovaný mechanismus Biolink, který byl inspirovaný ramenním kloubem: pruží zkrátka do všech stran.

Japonsko pro Evropu Další značkou, kterou Žilka přivezl českým milovníkům designu, je Japonism. Ta se dosud prodávala jen na domácím japonském trhu, který je módní extravagancí proslavený po celém světě. Pro potřeby českých zákazníků značka připravila speciální edici, která je přizpůsobena evropské fyziognomii obličeje. Špičková kvalita materiálů, ze kterých jsou obroučky vyrobeny, stejně jako design kompletně ručně zpracovávaných brýlí však zůstaly věrné svému japonskému původu. Najdete tu tak nejen asymetrické extrémně lehké titanové obroučky, ale například i brýle vyrobené z jednoho kusu bambusu. Ty se do Čech dostanou pouze jediné, čemuž bude odpovídat i jejich cena, 35 000 korun. Ač dřevo může na první pohled působit jako trochu „těžký“ materiál, hmotnost bambusových obrouček je v tomto případě srovnatelná s hliníkovými.

Autor: