Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nepředvídatelný revolucionář

Česko

Kaddáfího 40 let u moci – Vůdce pořádá velkolepé oslavy, Libyjce trápí špatná životní úroveň

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se po 40 letech vlády snaží zbavit pozice mezinárodního „vyvrhele“.

TRIPOLIS/PRAHA Ti, kteří se setkali s „Bratrem vůdcem a průvodcem revoluce“, jak se Kaddáfímu přezdívá, ho popisují jako teatrálního, charismatického a nepředvídatelného politika. On sám se považuje za intelektuála a básníka.

Plukovník Kaddáfí se dostal k moci 1. září roku 1969, kdy libyjský západně orientovaný král Idrís pobýval na léčení v Turecku. Do konce roku 1970 se mu podařilo ze země vyhnat tisíce Italů, kteří v zemi zůstali po okupaci Libye v letech 1911 až 1941. V 70. letech vyhlásil „kulturní a lidovou revoluci“, jejíž součástí byl zákaz alkoholu, veřejné zábavy a prostituce. Svoje politicko-filozofické myšlenky formuloval v Zelené knize, ve které nastínil ideologii libyjské revoluce, po níž v zemi zavládnou lidové masy.

„Vzteklý pes“ Krátce po svém nástupu se nadchl pro panarabskou myšlenku, se kterou však neuspěl například u Egypta. Začal alespoň podporovat extremistické a teroristické organizace jako Irskou republikánskou armádu či Organizaci pro osvobození Palestiny. Tím dostal Libyi do mezinárodní izolace. V roce 1986 ho Američané obvinili z pumového útoku na západoberlínskou diskotéku navštěvovanou americkými vojáky. Tehdejší americký prezident Ronald Reagan označil Kaddáfího za „vzteklého psa Středního východu“ a připravil odvetnou akci – letecké bombardování Tripolisu a Banghází. Při něm zahynula jedna z Kaddáfího adoptovaných dcer, což plukovníkem „hluboce otřáslo“. To mu však nezabránilo v tom, aby o dva roky později kryl atentátníky stojící za pádem letadla společnosti PanAm nad skotským Lockerbie.

Zklamán neúspěchem myšlenky na spojení arabského světa, obrátil v 90. letech svoji pozornost k Africe s návrhem vytvořit jakési „Spojené státy africké“. Jako předseda Africké unie přesně před rokem pozval do Libye na 200 afrických panovníků a prohlásil se před nimi „Králem všech afrických králů“.

Kaddáfí je po 40 letech vlády nejdéle vládnoucím mužem v Africe. „Vnímám ho jako berberského domorodce... někoho, kdo prošel školou pouště. To z něj dělá atypického moderního lídra, ale dodává mu to odolnost a vytrvalost,“ řekl nedávno o Kaddáfím americký nezávislý analytik Benjamin Barber.

Výstřední image Na zahraniční cesty si Kaddáfí s sebou vozí obří stan – prý pozůstatek beduínských kořenů. V něm také přijímá hosty na domácí půdě, kdy se během rozhovorů ovívá koňskými žíněmi nebo palmovými listy.

Je nepřehlédnutelný svým výstředním oblečením a tmavými brýlemi (podle svědectví jedné reportérky BBC si dokonce maluje kolem očí linku). Nikdy nevychází bez Amazonské gardy – ochranky složené pouze z žen (údajně je nelze tak lehko vyvést z míry jako jejich mužské protějšky).

Od té doby, co se po roce 2003 Kaddáfí vzdal výroby zbraní hromadného ničení a slíbil odškodnit oběti atentátu u Lockerbie, mezinárodní společenství přijalo Libyi zpět. „Budoucnost patří liberalismu, svobodě a demokracii,“ řekl Kaddáfí v nedávném rozhovoru pro časopis Time. „Toto je evoluce dnešního světa a nezbývá než jít s ní, nebo zůstat vzadu,“ dodal. A při loňském 39. výročí svého nástupu kmoci slíbil světu: „Už nebude více válek, náletů a dalších teroristických útoků.“

Kaddáfí se po 40 letech stal spojencem Západu. Schází se s britskými premiéry, vřelým obětím se vítá s italským předsedou vlády, některé evropské státy již osobně navštívil. Tato „přátelství“ však zůstávají problematická. Mnozí západní lídři nemohou zapomenout na Kaddáfího minulost, na druhou stranu si ale nechtějí znepřátelit zemi s tak velkým ropným bohatstvím.

***

Terorismus je trpaslík, nikoli gigant. Usáma bin Ládin je člověk, který by mohl dostat šanci na nápravu. Leden 2009, Kaddáfího satelitní přenos k americkým studentům

V arabském světě jsou ženy jako nábytek, který můžete kdykoli vyměnit. V Africe oproti tomu existuje rovnoprávnost. Červen 2009, Kaddáfího projev k italským ženám v Římě

Za všemi konflikty v Africe stojí Izrael. Jako afričtí bratři musíme najít řešení, jak zastavit supervelmoci, které drancují náš kontinent. Srpen 2009, Kaddáfího řeč na summitu Africké unie.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...