Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Neschopenku si bere o 31 % lidí méně

Česko

PRAHA Jít na neschopenku? Stále více lidí si radši bere dovolenou nebo nemoci přechází. Podle nejnovějších dat České správy sociálního zabezpečení šlo loni na nemocenskou o třetinu méně zaměstnanců než v roce 2008, a dokonce o 40 procent méně než v roce 2007.

Neschopenek ubylo především proto, že se od loňska v prvních třech dnech nemoci už nevyplácejí žádné dávky. To prosadila v rámci svých reforem bývalá Topolánkova vláda na popud tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS).

Zatímco ODS si vývoj počtu neschopenek pochvaluje, ČSSD chce prosadit návrat aspoň nižších dávek za první tři dny nemoci. „Je to kompromis,“ říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Místopředseda ODS Petr Nečas s tím ale nesouhlasí: „Jsem přesvědčen, že bychom se pak postupně vrátili na původní čísla. Míra pracovní neschopnosti přitom u nás byla vysoce nadprůměrná.“

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„Myslíme, že tři dny se sníženou sazbou jsou kompromis, který by neměl nikomu vadit,“ říká Škromach. Podle Nečase ale ještě počet neschopenek neklesl dost. Dostáváme se prý jen na úroveň běžnou ve státech EU, kterou jsme předtím výrazně převyšovali.

Praktičtí lékaři tvrdí, že lidé více než dříve chodí s lehčími onemocněními do práce. „Lidi jsou nemocní stejně, ale nechodí na neschopenku. Někteří si raději vezmou dovolenou. Jiní nemoci přecházejí,“ říká Petr Němeček, praktický lékař z Olomouce a člen představenstva České lékařské komory. Když přitom člověk s obyčejným nachlazením chodí do práce, místo aby ležel, může se mu nemoc zkomplikovat až k zápalu plic. „Setkal jsem se s takovými případy. Jindy se zase nemoc člověku zbytečně vleče, když se neléčí,“ tvrdí.

Se zavedením karenční doby klesl počet krátkodobých pracovních neschopností, a průměrná délka neschopnosti tak roste. „Ti, co stůňou vážně, stonají také déle,“ vysvětluje mluvčí ministerstva sociálních věcí Štěpánka Filipová. Vliv mají i krize a nezaměstnanost. „Stává se také to, že lidé, kteří přijdou o práci, nastoupí na delší nemocenskou,“ říká Filipová.

Podle Škromacha ale lidi současný systém také motivuje k tomu, že zůstávají na neschopence déle. „Prodlužují délku nemoci, aby to,využili‘,“ říká.

Zatímco v roce 2007 bylo celkem 2,7 milionu neschopenek, v roce 2008 už 2,2 a v roce 2009 jen 1,5 milionu. V roce 2008 byla nemocenská v prvních třech dnech nemoci půl roku nulová, půl roku nízká. Loni se celý rok první tři dny nevyplácelo nic.

***

V roce 2007 bylo 2,7 milionu neschopenek, v roce 2008 už 2,2 a v roce 2009 jen 1,5 milionu

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...