Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Nešťastná Špálovka se pomalu, ale jistě potápí

Česko

Po rekonstrukci a dvouletém zajímavém výstavním provozu hrozí opět kultovní Špálově galerii zánik. Připomeňme její stručnou historii: galerie vznikla už na konci padesátých let a zlatá éra jí nastala v druhé půlce šedesátých, kdy ji kurátorsky vedl významný teoretik Jindřich Chalupecký, který sem přivedl řadu osobností a experimentů - vystavoval zde například legendární mezník umění 20. století Marcel Duchamp. Doba normalizace tu běžela pod vedením Svazu výtvarných umělců a velké oživení ve Špálovce nastartoval rok 1989.

Odehrávaly se tu výstavy finalistů i laureátů Ceny Chalupeckého, tematické i monografické výstavy, od roku 1995 až do roku 2002 pod vedením schopného kurátora Jaroslava Krbůška.

Pak se galerie ujal pohrobek svazu, Nadace českého fondu umění, a ta ji za 80 tisíc korun za měsíc pronajímala jakémukoli umělci. Na začátku roku 2003 si galerii z vlastních peněz pronajali studenti AVU a iniciovali tu diskuse na téma stavu pražských galerií a uměleckého provozu. V té době už podobně nefungoval Mánes, Galerie bratří Čapků nebo Nová síň. Špálovka však v klinickém spánku pokračovala pod asistencí Nadace.

V roce 2007 - po zhruba roce zavření Špálovky - vypsala Praha 1 konkurz na provozovatele neziskové galerie (ta ovšem dodnes patří bytovému družstvu v likvidaci, jehož majetek postupně přebírá město). Vyhrála reklamní agentura Semma, která galerii zrekonstruovala a dva roky pořádala víceméně kvalitní program, do něhož vrátila výstavy laureátů Ceny Chalupeckého.

Horká linka na závěr Nyní čeká Špálovku poslední výstava Horká linka a na konci března uzavření, přestože v loňském roce byli vyzváni kurátoři k zaslání projektů, které galerie slíbila spolufinancovat. Byly vybrány tři - dva zahraniční a výstava loňského laureáta Jiřího Skály. Oficiální konec galerie však její majitelé do poslední chvíle nechtěli vyhlásit a tak kolem Špálovky a výstav panuje informační chaos. Nájemní smlouva musí být vypovězena bytovému družstvu a je nyní otázkou, jak k dalšímu osudu galerie přistoupí město.

Nový konkurz na provozovatele, nebo komerční pronájem? V současné situaci si neumím představit slušného galeristu, který financuje celý provoz ze svého v neziskové galerii, a proto je galerie odkázána na pomoc města. Nebo se blíží její definitivní konec? Máme takovou kulturu, jakou si zasloužíme?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!