21. prosince 2008 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nevidomí mají šablonu na eura

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Od ledna dostanou nevidomí a slabozrací šablony zdarma k dispozici v tyflocentrech celé republiky  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od ledna dostanou nevidomí a slabozrací šablony zdarma k dispozici v tyflocentrech celé republiky | foto: Lidové noviny

BRNO Speciální šablonka pomůže nevidomým rozlišit, jakou eurobankovku drží v ruce. Destička z plastu s reliéfními značkami umožňuje odlišit bankovky podle rozměrů.

Už na počátku devadesátých let se zástupci zrakově postižených dohodli s národní bankou, že české bankovky se budou lišit svojí délkou a šířkou. Stačí je pak zasunout do šablony, přeložit přes její hranu a podle vyznačených rysek rozpoznat, jak je „dlouhá“, tudíž i jaká je její nominální hodnota. Obdobně funguje také nové rozlišovátko na eurobankovky, které si včera jako první v tuzemsku vyzkoušeli nevidomí v Tyflocentru Brno.

„Různá velikost u papírových peněz nikomu nevadí a nevidomým pomáhá,“ stručně zhodnotila neocenitelnou pomůcku ředitelka Tyflocentra Brno Hana Bubeníčková. „Jen málo nevidomých dokáže od sebe rozeznat bankovky nějakým jiným způsobem. České na sobě mají sice hmatové značky, ale ty jsou snadno rozlišitelné jen na nové bankovce, a ještě musí mít člověk opravdu jemný hmat,“ pochvaluje si šablony Viktor Dudr ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

S otevřenými hranicemi přibývá i nevidomých, kteří cestují po Evropě. Šablony na české peníze, kterých je nyní mezi nevidomými na pětadvacet tisíc kusů, ale pro eura využít nejdou. „Dosud jsme měli k dispozici pro rozlišení jen rakouské výrobky, které nebyly příliš pohodlné a praktické,“ upřesnil Viktor Dudr ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. I když se obě peněžní měřítka od sebe liší jen nepatrně, nevidomý si je nepoplete. Jsou totiž popsána v Braillově písmu.
jih, Lidové noviny
Najdete na Lidovky.cz