Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Nevidomý Keňan běhá pro ostatní

Česko

PRAHA Jeho očima je bratr, s nímž jej spojuje provázek uvázaný na zápěstí. Běhá, světlo světa nevidí a vidět už nikdy nebude, ale pomáhá ostatním, kteří naději mají.

„Svými sportovními výkony chci dodat odvahu slepým lidem na celém světě,“ říká třiatřicetiletý keňský běžec Francis Thuo Karanja, který se dnes v poledne postaví na start Pražského půlmaratonu. Pochází z Nairobi, z chudé rodiny, má dvanáct sourozenců. V osmi letech onemocněl malárií a oslepl – tehdy začal běhat, připojen provázkem k bratrovi. Denně zvládají deset až patnáct kilometrů hrbolatými nairobskými ulicemi nebo stepní trávou. Svými výsledky a odměnami začal pomáhat rodině, později prostřednictvím neziskové organizace Světlo pro svět i dalším nevidomým.

„Zaměřujeme se na prevenci a léčbu odstranitelné slepoty v nejchudších zemích Afriky. Jde o lidi, co trpí šedým zákalem, který odstranit lze,“ přibližuje Dana Plavcová, ředitelka občanského sdružení Světlo pro svět v Česku. „Francisova slepota nemůže být odstraněna, ale cítí, že může přispět k vědomí, že je třeba lidem v Africe pomáhat, že je možné je zachránit,“ dodává.

Myšlenky na světový rekord Karanja se stal mistrem světa na 5000 a 10 000 metrů, loni na paralympiádě v Pekingu získal stříbro na kratší trati. Vodičem mu je jeho bratr James, Francisův osobní rekord v půlmaratonu 1:10:29 ze Štýrského Hradce 2007 je jen o čtyři vteřiny horší než světový rekord nevidomých.

„Mým snem bylo získat medaili z paralympiády. Světový rekord mi zatím uniká, ale opět jsme s bratrem tvrdě trénovali a letos bych ho chtěl překonat,“ líčí Karanja.

Může k tomu dojít už v Praze? „Těžko říct, trénujeme v Nairobi, kde je 22 stupňů. Budeme potřebovat tři čtyři kilometry na rozehřátí,“ plánuje nevidomý Keňan.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!