21. června 2010 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nezákonný důl v Číně pohřbil 46 horníků, další se pohřešují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Důlní neštětsí ve městě Pching-ting-šan v provincii Che-nan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní neštětsí ve městě Pching-ting-šan v provincii Che-nan | foto: Reuters

Nezákkonně provozovaným dolem ve střední Číně v noci na dnešek otřásla silná exploze. Výbuch skladu s výbušninami nepřežila necelá padesátka horníků.

Exploze nastala podle zpravodajského serveru BBC dnes v 01:40 místního času (v neděli v 19:40 SELČ) ve skladu s výbušninami v uhelném dole ve městě Pching-ting-šan v provincii Che-nan. Řada obětí se údajně otrávila oxidem uhelnatým uvolněným při explozi. Příčiny neštěstí se vyšetřují.

Majitelé zmíněného dolu dostali od místní vlády nařízení zastavit produkci, když jim 6. června vypršela platnost povolení. Ilegálně ale znovu zapnuli elektřinu, která byla odpojena, a činnost na šachtě obnovili, uvedla policie. Policisté již prý "odpovědné osoby" zadrželi.

Provincie Che-nan je třetím největším producentem uhlí v Číně. V roce 2008 se zde vytěžilo 208 milionů tun této suroviny, což představuje téměř deset procent celkového množství v zemi. Loni úřady pětimilionového města Pching-ting-šan zakázaly provoz 157 uhelných dolů v okrese.

Ačkoliv se v Číně bezpečnostní opatření na šachtách za poslední roky zlepšila, důlní průmysl v nejlidnatější zemi na světě má stále nejvyšší počet smrtelných obětí. Loni si výbuchy v čínských dolech, především uhelných, vyžádaly podle oficiálních statistik přes 2600 lidských životů.

Nezávislé organizace tvrdí, že toto číslo je zřejmě mnohem vyšší, protože některé nehody jsou zatajovány.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz