Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nezapomínejte na revize

Česko

Povinnosti majitelů domů jsou zakotveny v mnoha zákonech, hlavně pak v občanském zákoníku. Majitel kromě toho musí dbát také na pravidelné kontroly všech zařízení. Jedna z hlavních povinností majitelů vychází z obecné povinnosti zakotvené v § 415 občanského zákoníku. Jedná se o to, že každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, majetku, přírodě a životním prostředí. „Jako příklad porušení této povinnosti je to, když člověk získá v restituci hotel v centru menšího města. Protože se však o něj nestaral, hotel chátral a začal být pro okolí nebezpečný - padala omítka atd. Majitel na výzvy města, aby nemovitost byla zabezpečena a neohrožovala zdraví a majetek, nereagoval. Městu pak nezbude nic jiného, než podat žalobu u soudu,“ uvádí právnička Dagmar Raupachová.

Povinnosti majitelů obytných domů ve vztahu k udržování nemovitosti a přilehlého okolí jsou zakotveny nejen v občanském zákoníku, ale v mnoha různých předpisech zákona o komunikacích, zákona o vlastnictví bytů, nebo dokonce i v zákoně o ochraně ovzduší apod.

Majitele nemovitostí obecně mohou „úkolovat“ i obecní vyhlášky. „Bohužel některé obce nemají dostatečné právní vědomí - nikoli vždy vlastní vinou - jejich vyhlášky jsou potom právně napadány a v mnoha případech i zcela zrušeny,“ dodává Raupachová.

Schůdnost chodníků Velmi často diskutovanou povinností je udržování schůdnosti přilehlých chodníků. V praxi to znamená to, že majitel domu nemusí stát stále s koštětem či hrablem na chodníku, ale odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku a vznikla znečistěním, náledím nebo sněhem.

„Zároveň je potřeba zdůraznit, že pokud takový vlastník prokáže, že nebylo v mezích jeho možností závadu odstranit, za škodu potom neodpovídá. Tímto zákonodárce chrání majitele nemovitostí. Nelze po nich skutečně spravedlivě požadovat, aby se v noci budili, jestli náhodou v noci nesněžilo, nebo aby museli utíkat uprostřed pracovní doby domů odhazovat sníh,“ vysvětluje Dagmar Raupachová.

Protože je tedy hlavní povinností majitele domu počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví ani majetku, souvisí s tím v praxi také pravidelné kontroly a revize technických zařízení a rozvodů.

Kotelny V případě kotelny na tuhá paliva předepisuje norma vykonání prohlídky odborným pracovníkem 1215] za rok.

Plynovou kotelnu by měl přijít zkontrolovat revizní technik 1215] za tři roky. V domě musí být také člověk, který bude na obsluhu plynového zařízení vyškolen. Revize školení topičů by se měla opakovat každé tři roky.

Komíny Revize komínu spočívá v kontrole spalinových cest komína, přičemž se bere v úvahu stavební část, funkčnost, bezpečný provoz a odvod spalin do volného ovzduší.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Revizi komína je nutné vykonat vždy před kolaudací, před připojení nového spotřebiče či při jeho výměně.

V běžném provozu se pak četnost kontroly a čištění komína odvíjí od typu zapojených spotřebičů. Jsou-li do komína zapojeny spotřebiče na tuhá či kapalná paliva do výkonu 50 kW, čištění má být prováděno v periodě šestkrát za rok, zatímco s výkonem nad 50 kW je to čtyřikrát za rok. Čištění provádějí kominíci. Pokud jsou do komína zapojeny spotřebiče na plynná paliva, do výkonu 50 kW bez komínové vložky, kontrola 6krát za rok, u spotřebičů nad 50 kW 4krát ročně.

Je- li komínový průchod opatřen komínovou vložkou, stačí kontrola 2krát za rok.

V určitých případech se zde pak musí také měřit i emise spotřebičů. Plyn Každý provozovatel odběrního plynového zařízení je ze zákona povinen provádět jeho pravidelné kontroly a revize v intervalech 1krát za 3 roky.

Revize plynových spotřebičů v bytě si zajišťuje sám uživatel bytu. Plynové spotřebiče do 50 kW, jako jsou sporáky, vařiče a ostatní, vyžadují kontrolu revizním technikem jednou za tři roky a 1x ročně kontrolu.

Elektrická instalace, okapy Četnost kontroly elektrické instalace se rozděluje podle druhu prostředí, v kterém se instalace nachází - v mokrém, jako jsou prádelny, je povinná revize 1x za rok, v mokrém prostředí jako NTL kotelny je to pak 1x za dva roky a v normálním prostředí stačí revize jen 1x za pět let.

Stejná doba - tedy jednou za pět let - je určena také pro kontroly elektrické instalace v prostorách se zvýšeným rizikem ohrožení osob, jako jsou společné prostory. Co se týká revizí společných televizních antén nebo hromosvodu, zde norma stanovuje dobu 1krát za pět let.

Osobní výtahy Právní předpis stanovuje na výtahy určené pro dopravu osob dvě povinné kontroly, a to: odborné prohlídky, které by se měly uskutečňovat každé tři měsíce -u výtahů uvedených do provozu před rokem 1993 je to ovšem jednou za dva měsíce - a dále revizní zkoušku, která se má uskutečnit jednou za tři roky.

Vodoměry Výměna či oficiální přezkoušení vodoměrů na studenou vodu musí být provedena nejpozději do šesti let, u vodoměrů na teplou vodu nejpozději za čtyři roky.

Tlakové nádoby, hasicí přístroje Na tlakové nádoby - např. expanzomat, by se měl přijít podívat revizní technik každý rok.

Hasicí přístroje by měly mít jednou ročně provedenou prohlídku provozuschopnosti a preventivní prohlídka by se měla každoročně týkat také prohlídky požární ochrany.

Hasicí přístroj vodní, práškový a pěnový je nutné vyřadit po dvaceti letech od data výroby a hasicí přístroj s náplní CO2 (sněhový) je nutné vyřadit po 40 letech od data výroby.

Výše uvedené termíny revizí a kontrol jsou zobecněné.

Doporučujeme se vždy informovat o podrobnějším znění daného právního předpisu ČSN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!