Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Nízké sazby oslabují evropské měny

Česko

FRANKFURT / NEW YORK Včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) ponechat základní úrokovou sazbu na rekordním minimu jednoho procenta nebylo dobrou zprávou pro euro. Přestože rozhodnutí ECB nebylo pro trh žádným překvapením, jednotná evropská měna po jeho oznámení začala vůči dolaru oslabovat.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet včera zdůraznil, že evropské banky budou mít už ve druhém čtvrtletí přístup k neomezeným objemům peněz prostřednictvím týdenních operací. Navíc se ECB od dubna vrátí k běžným tendrům na tříměsíční půjčky pro banky, v platnosti nechá i měsíční operace na posílení likvidity. „Rada guvernérů bude i nadále postupně odstraňovat mimořádná opatření na podporu likvidity, aby efektivně neutralizovala veškerá rizika ohrožení cenové stability ve střednědobém a dlouhodobém výhledu,“ sdělil Trichet po zasedání bankovní rady.

„Je to trochu paradoxní. Vyšší úrokové sazby v dané měně znamenají vyšší úročení, a tedy vyšší atraktivnost této měny,“ uvedla Markéta Šichtařová, analytička společnosti Next Finance. Americká centrální banka Fed totiž již více než rok drží základní úrokovou sazbu v pásmu nula až 0,25. Vzhledem k tomu by euro, které je od loňského jara tažené jednoprocentní sazbou, mělo být pro investory zajímavější. Včerejší vývoj trhu však nedal této teorii za pravdu. Před vystoupením prezidenta ECB se euro k dolaru pohybovalo kolem úrovně 1,3670 USD. Po jeho slovech se však euro začalo propadat a v odpoledních hodinách kleslo až na kurz 1,3558 USD. Analytici tak kvůli nerovnoměrnému ekonomickému vývoji v Evropě nevěstí euru příliš zářivou budoucnost. „Každému je totiž jasné, že Spojené státy jsou v tomto hospodářském cyklu daleko před Evropou a úrokové sazby v USA budou zvyšovány nejen mnohem dříve než v eurozóně, ale hlavně razantněji,“ řekla Šichtařová. Evropa si totiž razantní zvýšení úrokových sazeb v tuto chvíli nemůže dovolit, nechce-li nadobro odepsat předlužené země. Výsledkem tak bude několikaměsíční kompromis, který nebude vyhovovat nikomu.

Pro Řecko bojující s ohromnými dluhy budou úroky příliš vysoké a budou mu ztěžovat přístup k dostupným úvěrům. Na druhé straně pro Německo budou úrokové sazby příliš nízké, protože mu budou zbytečně zvyšovat inflaci.

Včerejší rozhodnutí ECB však negativně ovlivnilo i českou korunu. „Obavy, že by mohlo dojít k utažení měnové politiky v eurozóně, stahují dnes ke slabším hodnotám i středoevropské měny. Tedy korunu, zlotý i forint,“ připomněla Šichtařová.

Česká měna tak včera oslabila nejen k euru, ale hlavně k dolaru. Oproti euru si koruna pohoršila o šest haléřů na kurz 25,80 koruny za euro. Vůči dolaru koruna ztratila dokonce deset haléřů a včera odpoledne byl jeden dolar k mání za 18,95 koruny. Vyplývá to z dat serveru Patria Online.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...