Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Noční můra je za námi...

Česko

Rukojmí somálských pirátů popisují měsíce v zajetí jako totální zoufalství

BOMBAJ/PRAHA „Nikomu bych nepřál, aby si tím musel projít,“ citovala televizní stanice CNN indického námořníka Alistera Fernandese, jednoho z mnoha, kteří během letošního podzimu padli do rukou somálským pirátům. Po dvou měsících v zajetí, které popsal jako „totální zoufalství“, byl spolu s několika dalšími námořníky propuštěn na svobodu výměnou za tučné výkupné. Fernandes se plavil na japonském tankeru Stolt Valor, který byl unesen u pobřeží Somálska 15. září. Plavidlo s dvaadvacetičlennou posádkou, kterou tvořili převážně Indové, vydali piráti poté, co jim japonský vlastník lodi vyplatil výkupné ve výši 2,5 milionu dolarů. Ačkoli se výměna uskutečnila už 16. listopadu, členové posádky museli strávit mnoho dní v péči lékařů a psychologů. Teprve v pondělí se několik z nich vrátilo do přístavu Bombaj v domovské Indii.

Jsou to zvířata „Únosci nejsou lidé, ale spíše zvířata,“ prohlásil Fernandes na tiskové konferenci, která se konala po návratu námořníků do rodné vlasti. „Čtyřiadvacet hodin denně na nás mířili hlavněmi zbraní. Všichni jsme byli celou dobu na navigačním můstku, dvaadvacet členů posádky tam spalo i jedlo, neměli jsme žádné soukromí,“ popisoval námořník dny v zajetí. „Byli velice přísní, na všechno jsme od nich museli mít povolení,“ dodal.

Další člen posádky lodi Stolt Valor, dvacetiletý Naveed Burombka popsal, jak je piráti unesli. „Nejdříve na nás stříleli a házeli granáty, ale rány dopadly 10 až 15 metrů od lodi,“ citovala námořníka agentura AFP. „Potom se nalodili a stříleli okolo sebe. Nikdo z nás netušil, co se děje,“ líčil Burombka. Ačkoli nikdo z rukojmích nebyl fyzicky zraněn, všichni si stěžovali na „psychickém mučení“. „Kdybychom se pokusili bránit, tak by nás zastřelili. Byli pod drogami, jejich jediný cíl byly peníze,“ řekl.

Posádka lodi prý byla připravena na všechna rizika spojená s cestou Adenským zálivem. „Tyto věci jako terorismus se dějí i v jiných částech světa, nejen v Somálsku,“ řekl Burombka na pondělní tiskové konferenci. „Bereme jako pozitivní věc, že je tahle noční můra za námi,“ dodal.

Poslední unesená loď Japonský tanker je jedním z mnoha plavidel, která byla letos unesena v Adenském zálivu v pobřežních vodách Somálska. Jen dva dny poté, co byl japonský Stolt Valor vrácen svému majiteli, unesli piráti saúdskoarabský tanker Sirius Star, který převážel ropu v hodnotě 100 milionů dolarů. Jde zatím o největší kořist, která se jim dostala do rukou. Poslední unesenou lodí je od včerejška jemenská nákladní loď Adina se sedmičlennou posádkou, naložená pěti sty tunami oceli. Podle zpravodajských agentur za ni piráti požadují výkupné dva miliony dolarů.

Abdulgani Serang, který stojí v čele Indické námořní unie, na tiskové konferenci varoval před romantizováním pirátských akcí. „Jsou to námořní teroristé,“ řekl a vyzval mezinárodní společenství k větší ochraně lodí u somálských břehů.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...