8. září 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Babiš vytočil komunisty před debatou o rozpočtu. Ti mu teď připomínají minulost v KSČ

Předseda vláda Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip při pietním aktu při... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vláda Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip při pietním aktu při... | foto: ČTK

PRAHA „Jste nejúspěšnější odchovanec KSČ, ale páteř Vám nenarostla, že?“ Podobně kritická slova teď zaznívají z komunistického tábora na adresu Andreje Babiše. Český premiér byl při své návštěvě Německa položit věnec u části památníku, na níž jsou fotografie obětí rozděleného Berlína. Při té příležitosti se vyjádřil ke komunismu, který popsal jako režim, který „neváhal střílet na lidi“.

Protože o hlasy komunistů se Babiš opřel při hlasování o důvěře své menšinové vlády ANO a ČSSD, následovaly na to téma otázky novinářů. „Komunisti, KSČM nemá na naši vládu žádný vliv,“ uvedl premiér s tím, že se jednalo pouze o jednorázovou podporu při této příležitosti. A zároveň poznamenal k dění po sametové revoluci z roku 1989, že už tehdy „měli KSČM zakázat“.

„Pan předseda vlády a hnutí ANO se řídí heslem ‚účel světí prostředky‘ a někdy si nevidí na špičku nosu,“ reagoval na Babišova slova komunistický poslanec Stanislav Grospič, který je místopředsedou ústředního výboru KSČM. „Nicméně platí, že nejvíce křičí ti, kteří sami kdysi byli členy komunistické strany, aby se distancovali od své vlastní minulosti,“ doplnil Grospič.

Fakt, že sám býval členem KSČ, členové dnešní komunistické strany připomínají premiérovi nejvíce. Ještě kritičtěji se vyjádřila k Babišově větě o zákazu strany Helena Grofová, která kandiduje za KSČM do pražského zastupitelstva. „Bravo, pane premiére. Hlavně měli zakázat komunistům, jako jste byl Vy, podnikat, to byste dnes nebyl ani miliardář, ani premiér a nepotřeboval byste podporu současných komunistů. Jste nejúspěšnější odchovanec KSČ, ale páteř Vám nenarostla, že?“

O něco smířlivější tón zvolil předseda komunistů Vojtěch Filip, který bere Babišova slova jako součást boje v komunálních volbách. „Jde o trochu nabubřelou a blížícími se volbami vychloubačnou rétoriku, která nemá žádný vliv na práci KSČM a autorovi spíše škodí, než pomáhá, ale to je jeho věc,“ okomentoval to Filip.

Premiér Andrej Babiš v pátek na dotaz LN uvedl, že ke středečním výrokům na adresu komunistické strany ho motivovaly dotazy Angely Merkelové. „Všichni se mě ptají na podporu vládě ze strany KSČM. A ptala se mě i paní kancléřka Merkelová. Vysvětlil jsem jí, jak to s tou podporou je,“ napsal Babiš.

Vládu brzy čeká schvalování rozpočtu na příští rok a v tomto případě se zřejmě bez rudých hlasů neobejde. Rozpočet je jedním z nejdůležitějších vládních návrhů a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá z KSČM už naznačila, že je pro komunisty akceptovatelný. S jejich podporou bude mít vláda ANO a ČSSD většinu, opozice rozpočet s 40 miliardovým schodkem odmítá podpořit.

Po Babišových slovech však může u některých komunistických poslanců dojít k obratu.