Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Boty stojící za vraždu

Česko

Když je vidí ortoped, omdlí hrůzou. Když je vidí žena, omdlí touhou. Jsou nejkrásnější na celém světě a všechny je nutně potřebujeme mít. Boty od francouzského designéra Christiana Louboutina.

Podívejte, tohle nemá být bohapustý PR článek, který vás strašně nenápadně dovede k tomu, že se okamžitě zvednete a půjdete za jedny boty utratit průměrný měsíční plat do onoho čerstvě otevřeného obchodu v Pařížské. To samozřejmě soudný člověk neudělá (eh). Chci se jen pokusit vysvětlit vám, že na neovladatelné touze vlastnit a nosit lodičky od Christiana Louboutina není ani nic zvráceného, ani nic chorobného. Není to jen prachsprostý fetiš. Je to opravdová láska. A to na celý život. Pravé a jediné Poznáte je jednoduše: mají závratně vysoký podpatek. Všechny modely jsou bez výjimky krásné a řeknete to i v případě, že jsou vám boty fuk. Fakt, že se s nimi někdo při navrhování i při výrobě dlouze mazlil, totiž křičí z každého milimetru takovým způsobem, že to postřehne i člověk, který strávil celý život s Baťou. Modely jsou absolutně nadčasové, čímž se díky bohu dá aspoň trochu obhájit jejich šílená cena – máte je jednoduše navždy. A taky mají rudou podešev, což je trade mark srovnatelně výmluvná jako dvě propletená C.

O botách, které navrhuje a vyrábí Christian Louboutin, se ale bohužel nedá napsat vážný článek – mám na mysli vážně míněný článek toho druhu, ve kterém autor nezaujatě informuje o tom, že obuvnické praxi se francouzský švec věnuje osmnáctým rokem, lodičky dělá s minimálně dvanácticentimetrovým podpatkem atd.

Ale dá se o nich napsat nekonečně jiných litanií. Třeba že i z malé macaté ženy udělají neodolatelnou bohyni, která pluje prostorem s takovou grácií, že se přestává mluvit. Nebo že ty přerostlé, co se celý život stydlivě hrbí, aby moc nevyčnívaly z davu, se po nazutí těchhle bot hrdě narovnají a vyčnívají naopak s obrovskou chutí. Nebo že „louboutinky“ jsou kromě diamantů jediným luxusním artiklem, za který jsou muži pro své ženy ochotni platit částky, o kterých se už nemluví, a že na rozdíl od diamantů mají muži z těchhle bot opravdovou radost.

Nákup prvních louboutinek je svého druhu iniciační akt. Nemyslím tím zaplatit za ně, to je zasvěcení úplně jiného druhu, ale jednoduše si je pořídit. Mít je. Chodit se na ně dívat do svého botníku. První rok výhradně tam – protože si v nich prostě netroufnete opustit byt, a to dokonce ani v případě, že bydlíte v přízemí. A pak ten opojný pocit, když v nich poprvé vyjdete ven. Tyhle boty vás totiž donutí zpomalit. Užít si každý krok. A z té nebeské výšky se zároveň usmívat – protože vy víte.

Jak moc tím vším právě teď opovrhujete? Přijde vám nechutné milovat boty? Poslali byste mě k psychoanalytikovi, aby se důkladně probral mým vztahem k otci? Ve světě, kde každou chvíli někdo umře hlady, je možná trochu pitomé „nutně potřebovat“ boty, ale na druhou stranu: nemilujete náhodou podobně svoje (úplně stejně zbytečné) auto? Nedodává vám taky trochu toho sebevědomí? Není jeho značka a jeho cena přesně tím, co jakoby mimochodem říká něco o vás? OK, nemusíte to přiznávat, já vám věřím, že to porsche máte (nebo aspoň chcete mít) jen proto, že se vám trochu líbí, je docela pohodlné a vlastně se s ním dobře parkuje.

Dobře. Fakta Christian Louboutin se narodil v lednu roku 1964 v pařížské dělnické čtvrti. Vychovávala ho matka a tři sestry, psala se 70. léta a nikdo boty na vysokém podpatku nenosil… A proč by taky měl. Nad krásou a nepraktickou elegancí totiž vítězilo pohodlí a umělé hmoty. Malý Christian už ve dvanácti letech objevil typicky pařížský noční svět obskurních a bláznivých hýřilů, byl také častým návštěvníkem kabaretů a divadel. Pod vlivem tohoto exotického světa se v pouhých šestnácti letech rozhodl, že jediné, co má v jeho životě smysl, je tvořit boty pro tanečnice. Svou první práci získal ve vyhlášeném pařížském kabaretu Folies Bergere.

O dva roky později jej zaměstnal slavný francouzský obuvník Charles Jourdan, který v té době tvořil boty pro značku Christian Dior, a tato praxe mu v pozdějších letech umožnila spolupráci s prestižními módními domy Chanel a Yves Saint Laurent. V roce 1992 si pronajal prostor ve stylové pařížské nákupní galerii Vero-Dodat, ležící jen kousek od muzea Louvre, a značka Christian Louboutin byla na světě.

Jedeme v tom všechny Byl to právě Louboutin, kdo vrátil jehlové podpatky zpět do módy. Nenapodobitelnému stylu jeho luxusních lodiček podlehl i Nicole Kidmanová, Kate Winsletová nebo Cate Blanchettová. Tině Turnerové připravil pro její poslední tour celou kolekci, mezi skalní fanynky ale patří Madonna nebo Gwen Stefaniová.

A teď... najděte mi ženu, která dokáže při plném vědomí říct, že Louboutinovy boty nechce. Stačí jednu v celém vesmíru.

***

I tyhle boty mají jednu vadu. Sbírkou lodiček s rudou podrážkou se chlubí i dvoubuněčná profi matka Victoria Beckhamová.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...