25. září 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Bývalý Trumpův stratég tvoří pravicovou alianci proti imigraci, v Česku mu pomáhá Petr Bystroň z AfD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Steve Bannon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Bannon | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Bývalý hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa nepatří v USA mezi vlivné figury. Guru nacionalistické pravice se před rokem s Bílým domem rozešel ne právě v dobrém, letos v lednu pak opustil i post šéfa pravicového serveru Breitbart News. Steve Bannon nicméně napřel síly k novému projektu – vytváří alianci evropských pravicových stran, které bojují proti imigraci.

A v Česku se mu v tom dostává nebývalé podpory. Jak LN zjistily, Bannonovou hlavní spojkou je přitom Petr Bystroň, poslanec Bundestagu za Alternativu pro Německo (AfD). Byl to právě Bystroň, kdo v neděli večer osobně doprovodil Bannona do Lán, kde je oba pohostil prezident Miloš Zeman.

Ten ze schůzky příliš nadšený nebyl. „Rozešli jsme se v chladné atmosféře,“ řekl včera Zeman. Bannona kritizoval za podporu cel vůči Číně.

Lánské dostaveníčko bylo ale jen předehrou k dalším plánům někdejšího Trumpova poradce. V rámci loni založeného bruselského think tanku „The Movement“ (Hnutí) sbírá Bannon souputníky po Evropě a jako někdejší stratég Trumpovy volební kampaně jim nabízí doporučení, jak uspět ve volbách do Evropského parlamentu.

V Česku mu v tom pomáhá právě Petr Bystroň, jenž má české kořeny, a tedy dobré kontakty v tuzemské politice. Přátelí se s exprezidentem Václavem Klausem, s nímž se Bannon již sešel. Bystroň také vytipoval další ideově spřízněné politiky, s nimiž by se v Česku Steve Bannon mohl sejít.

Ne náhodou je mezi nimi poslanec ODS a syn bývalé hlavy státu Václav Klaus mladší. Petr Bystroň by v roli české spojky rád zprostředkoval i schůzku s premiérem Andrejem Babišem, jehož hnutí ANO by s Bannonem mohlo nalézt společné zájmy. Otázku LN na toto téma ponechal Babiš bez odpovědi.

  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz