12. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

České zdravotnictví přichází o miliardy. Lhůta pro získání evropských peněz se krátí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Doktor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doktor - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pětačtyřicetiletého Petra z Prahy poslala stomatoložka na polikliniku na rentgen zubů. Na místě si za 30 korun koupil prázdné CD, na které mu snímek nahráli. Své zubařce ho pak musel sám doručit. Podobné situace nastávají po celé zemi, protože českému zdravotnictví se elektronizace vyhýbá a jednotlivá pracoviště spolu kvůli ochraně citlivých dat nekomunikují. Přitom šlo tento problém dávno vyřešit.

Česko má na elektronizaci zdravotnictví k dispozici 2,2 miliardy korun z evropských fondů. Díky nim by Petr nemusel chodit k zubaři s CD, každý jiný lékař by mohl snadno v počítači zkontrolovat, jaké léky jeho pacient bere, a vyhnout se tak třeba nežádoucím účinkům po předepsání nového preparátu. Jenomže jak LN zjistily, peníze na vybudování systému e-zdravotnictví nemůže Česko využít. „Aby finance mohly být čerpány, musí být nastavena domácí legislativa,“ vysvětluje šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO).

Zákon až za dva roky?

Problém je, že zákon, který by stanovil, jak budou v rámci elektronizace chráněny citlivé osobní údaje pacientů, zatím chybí. „Zahájili jsme jeho věcnou přípravu,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Macura. Je tak jasné, že nynější sněmovna, jíž končí mandát v říjnu, ho už neprojedná. Sliby politiků, které se týkají snazší komunikace pacientů s lékaři, přitom patří k těm, které se opakují nejčastěji. Také Čechům na tématu mimořádně záleží, nedávný průzkum ukázal, že zdravotnictví je klíčovou otázkou pro dvě třetiny voličů.

Poté, co zkrachoval projekt elektronických knížek IZIP, se elektronizace zdravotnictví omezuje na rozjezd e receptů. Přitom třeba na Slovensku mají elektronické zdravotní knížky plně fungovat od příštího roku. Vzhledem ke složitosti této legislativy se nový zákon zřejmě stěží podaří schválit dříve než v roce 2019. Na čerpání dotace z Bruselu pak bude zbývat rok. Peníze na elektronizaci českého zdravotnictví jsou tak možná už ztracené.

Pavel Bartošek , Lidové noviny
  • 1Diskuse