Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Česko je velmocí hledačů pokladů. Je jich přes 10 tisíc a archeologové jim nabízejí spolupráci

Detektor kovů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detektor kovů (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pole na Rychnovsku bylo už přeorané. Přesto jej „detektoráři“ čili hledači kovů vybavení detektorem znovu prošli – a uspěli. Objevili mohyly z doby bronzové.

„Teď kopeme pohřebiště, které narušila hluboká orba, přišli na to naši detektorářští kluci. Dá se říci, že to pohřebiště i zachránili... Už čtvrtým rokem děláme záchranný výzkum,“ vypráví Martina Beková, archeoložka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. S institucí úzce spolupracuje asi tucet nadšenců s detektory, dalších dvacet je s nimi v pravidelném kontaktu.

A pomáhají. „V okrese jistě působí i ,vykradači‘, ale u nás se to vyvinulo tak, že ti slušní chodí sami za námi, občas něco zaměří nebo přinesou,“ říká Beková, jež doporučuje hledačům, aby se obraceli na odborníky. „Když se k tomu přistupuje rozumně, mohou hledat i bez narušení archeologických lokalit,“ míní žena, jejíž tým v terénu dohledal i roztroušené trosky létající pevnosti B 17 čili amerického bombardéru z druhé světové války.

Česko je velmocí detektorářů; tvrdá data však neexistují. „Před deseti lety se mluvilo o dvaceti tisících prodaných detektorech v ČR, dnes se – kuloárově – uvádí třicet tisíc. Z toho vychází i můj odhad o asi deseti tisících aktivních hledačích,“ řekl LN Jan Mařík, ředitel pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

S odhady souhlasí i jeho brněnský kolega Balázs Komoróczy, jenž teď hodnotí dotazníkový výzkum mezi archeology i 1300 hledači. „V šetření jsme se ptali detektorářů, kolik jich je. Sami přesně nevědí, nejsou organizováni. Na základě odpovědí i kontaktů bych se klonil k tomu, že aktivních bude i víc, než uvádí kolega Mařík,“ říká Komoróczy. Komunita je pestrá: většinou jsou to muži, věkově i vzdělanostně různorodí.

Jisté je, že jejich počet je vzhledem k obyvatelstvu značný. „Určitě máme nadprůměrné množství hledačů. V Německu se uvádí kolem 50 tisíc, ale je tam i osmkrát více obyvatel. V Anglii, kde je to v principu legální, odhadují počty tak na 12 tisíc,“ říká Komoróczy.

České prostředí je k hledačům tolerantní, mění se i vyhrocený protiklad „detektoráři versus archeologové“, jak scénu v roce 2011 titulkoval časopis National Geographic. Vyjít však cíleně hledat mince či šperky bez dohledu profesionála je stále nelegální – a hrozí za to vysoké pokuty, byť nepadají často.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...