25. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Skrýš před exekucí za 99 korun: dlužníci si kupují virtuální trvalou adresu. Finta ale fungovat nemusí

Ilustrační obrázek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační obrázek. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Chátrající dům na kraji vsi nebo malý byt ve starém paneláku. Takové domicily se mohou hodit všem, kdo hledají trvalé bydliště, nikoli však reálné bydlení. V zemi, kde je více než 800 tisíc lidí v exekuci, se stávají populární. Na trhu přibývá firem, které založily byznys právě na poskytování adresy „do občanky“. Za devadesát devět korun měsíčně nabízejí trvalý pobyt téměř kdekoliv v Česku. „Měsíčně uzavíráme přibližně padesát smluv s novými zákazníky na období minimálně jednoho kalendářního roku,“ napsal LN Lukáš Palma ze společnosti Levné sklady. Ta zakládá obchodní společnosti na klíč, zřizuje jejich virtuální sídla – a také virtuální trvalé pobyty.

Palma tvrdí, že jejich klienti jsou motivováni hlavně dvěma důvody. „Třeba nastupují do nového zaměstnání a stydí se za adresu v dokladech,“ uvedl případ klienta, který měl původně trvalý pobyt nahlášený na radnici. Další z nejčastějších motivací je právě obava lidí z exekutorů. 

„Lidé mají exekuce ať už vlastní vinou, nebo cizím zapříčiněním. Takto jim lépe pomáháme začlenit se do společnosti a bojovat proti arogantnímu chování na úřadech,“ dodal Palma. Lidé, kteří si takové trvalé bydliště opatří, ovšem v objektech nebydlí, na trvalé adrese proto není co zabavit. Společnost zatím nabízí zřízení trvalého pobytu zejména v chudších regionech, kde je vysoký podíl exekucí. 

Chce však své působení rozšířit na všechny okresy. Nespolehlivá lest Finta může mít háček, pokud exekutoři znají místo, kde dlužník doopravdy žije a bydlí. „Pro vedení exekuce prodejem movitých věcí je rozhodující faktické místo jeho pobytu, nikoliv to, které dlužník uvádí. Soupis movitých věcí se provádí v místě, kde se dlužník skutečně zdržuje,“ říká Martina Houšková, mluvčí Exekutorské komory ČR. Nicméně změnou trvalého pobytu je možné dohledání místa, kde dlužník skutečně bydlí, významně zkomplikovat.

Najdete na Lidovky.cz