Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Zvolím toho, kdo bude balamutit nejméně

Ad LN 8. 4.: Nejdražší a nejhnusnější kampaň

Rád bych se přátelsky ohradil proti generalizaci „voliči… si přejí být balamuceni“. Jsem také volič, a nepřeji si být balamucen. Naopak, svůj hlas dám tomu, kdo mě bude balamutit nejméně, nebo si aspoň bude počínat tak chytře, abych to balamucení nepostřehl. Věřím, že je nás takových víc a že se díky nám dostanou do parlamentu i tzv. malé strany, a to navzdory velmi nedemokratické pětiprocentní klauzuli. A co by se stalo, kdyby v parlamentu zasedlo „dejme tomu sedm politických stran“? Možná by se jednalo a hlasovalo trochu více podle povahy věci a méně podle příkazů stranických sekretariátů.

Vladimír Čepelák, Praha

Nepropadejme euforii

Ad LN 8. 4.: Atomový supersummit začíná

Ano, ale co to přinese? Co to přinese zemi, která zažila jak sovětskou okupaci, tak i americký ústup od radaru (za potlesku těch, které socdem demagogové urážlivě označují za „obyčejné“ lidi). Trochu málo si uvědomujeme, že Rusko je pořád ještě státem, který má ke skutečné parlamentní demokracii ještě daleko. Pamětníci vědí, kolik takových smluv už bylo podepsáno, ale vědí taky, že Rusové si vždycky nechávali zadní vrátka, podobná těm, která vržou i dnes, sdělujíce, že Kreml si nechává právo smlouvu vypovědět, bude-li se cítit ohrožen. A to může kdykoliv, protože o míře ohrožení nerozhodne žádný mezinárodní arbitr, ale příslušný ruský vládce sám. Milan Jíra, Praha

Montovny skončily

Ad LN 6. 4.: Strany ignorují propad našeho průmyslu

Jiří Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu a obchodu, tvrdí, že politické strany v předvolební kampani ignorují propad českého průmyslu. Autor očividně zapomíná, že stát už dvacet let drtivou většinu průmyslu neřídí, neboť to není jeho úlohou. Stát má pouze vytvářet pokud možno příznivé podmínky pro vznik a udržení průmyslu. K nim by měla patřit rozumná daňová zátěž, bezkorupční prostředí, minimální byrokracie a vzdělaná pracovní síla. Škoda, že pan Hanzlíček nevysvětlil, jak si on sám podporu českého průmyslu představuje. Doufám, že ne jako nalévání dalších peněz ze zadluženého státního rozpočtu do neperspektivních odvětví. Ostatně dnes zjevný úpadek některých průmyslových odvětví je mimo jiné i důsledkem hospodářské politiky z doby, kdy autor sám „radil“ ministrům. Tehdy se masově podporovaly zahraniční „montovny“ a ignorovala potřeba restrukturalizace českého průmyslu podle potřeb světového trhu a rozvoj vzdělanostní společnosti, která by naši zem posunula ze závislosti na průmyslu směrem k ekonomice služeb a zhodnocování práce lidských mozků – tedy k vysoce sofistikovaným výrobkům a službám, o něž je v 21. století ve světě zájem.

Milan Březina, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce