7. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ministerstvo průmyslu hledá právníka na jaderný pakt s ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: wikimedia.org

Praha Ještě než dojde na výběr, kdo České republice postaví nové jaderné bloky, odehraje se kolem jádra jiný lukrativní tendr. Vláda se rozhodla, že na budování dalších reaktorů podepíše s firmou ČEZ smlouvu, kterou se rozkreslí hřiště a pravidla.

Někdo zdatný musí být na straně státu, aby pro něj sepsal kontrakt bez temných zákoutí a nástrah. Zvolení toho nejpovolanějšího se uskuteční otevřeným tendrem. „Ano, na ministerstvu uděláme výběrové řízení,“ potvrdil LN ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Pro představu, o jak slibnou práci se jedná: ministerstvo obrany si teď prochází nákupem bojových vozidel za 53 miliard, k čemuž uspořádalo výběr dodavatele právního servisu v hodnotě zhruba 17 milionů. Jaderná zakázka je mnohonásobně větší – hovoří se o horizontu 200 miliard – a tomu také bude odpovídat cena pro sepisovače smlouvy s ČEZ.

Je důležité, aby si vláda pořídila zdatného partnera, protože součástí kontraktu se stane odpověď, kdo bude investorem nových reaktorů. Jestli stoprocentní dcera společnosti ČEZ, nebo stát. „Jsme ve fázi, kdy se připravuje model, smlouva mezi vládou a ČEZ, aranžmá výběrového řízení, schválení od úřadu pro jadernou bezpečnost. Od toho se odvine povaha entity, která to bude celé řídit a financovat,“ dodal Havlíček.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!