Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Je to komplot, tvrdí obžalovaný politik

Bývalý starosta Žabovřesk Aleš Kvapil se připravuje na obhajobu před soudem.

Údajně vzal spolu s někdejším tajemníkem radnice Brna-střed Radovanem Novotným úplatek.

* LN Na čtyřmilionovou kauci jste se dostal z vazby. Vsadil byste si stejně na to, že vás soud neodsoudí kvůli úplatku?

Na svoji nevinu vsadím cokoliv. Nic jsem nepožadoval, nikdo mi nic nenabízel a nic jsem nepřebral.

* LN Tvrdíte, že přímé důkazy neexistují. Tomu máme věřit? Že státní zástupce podá obžalobu a soud uvalí vazbu bez důkazů?

Od začátku nesouhlasím s obžalobou a odůvodněním usnesení.

* LN Ale na základě těchto informací přece nerozhoduje soud ani o vazbě, ani o trestu...

Ale veřejné mínění dělá mnoho. Pokud bych převzal čtyři miliony, byl by to pádný důkaz, ale tak to nebylo. S vazebními důvody jsem od začátku nesouhlasil. Věřím, že soud bude nestranný. Cítím tady jistou manipulaci a politický tlak.

* LN Při propuštění z vazby jste minulý týden své zatčení dal do souvislosti s křídlem v ODS kolem bývalého krajského předsedy Milana Venclíka. Trváte na tom?

V první řadě jsem vyšel ze skutečností. Policie mne zadržela, ale ne s penězi, ne v kanceláři. Přesto se bleskurychle objevila falešná zpráva, že starosta Žabovřesk byl zadržen na radnici ve své kanceláři, když přebíral 4,1 milionu korun. Kdo dal takové informace médiím? Musel to být někdo, kdo celou akci spustil, kontroloval. Nejmenované zdroje z ODS citovala mnohá média.

* LN Ale to pořád nepotvrzuje, že jde o politika, a dokonce právě z venclíkovského křídla ODS.

Byla to spekulace, kterou jsem si přečetl v tisku. Ale zapadá mi do sebe. A jeden z partnerů projektu, s nímž údajně úplatek souvisel, přiznal, že s panem Venclíkem chodí na akce. A mají společné aktivity.

* LN Jaký by vnitrostraničtí protivníci měli důvod?

Byl jsem na kandidátce do parlamentních voleb, kandidoval jsem tam proti Petru Plevovi, který patřil spíše do křídla pana Venclíka. Aby se to stalo mediální kauzou, bylo ideální mě mít jako problémovou osobu, která kandiduje, ale současně už někde působí.

* LN Věříte v nevinu Radovana Novotného?

Byl osloven, měl zařizovat některé věci v přípravě stavby u nás v Žabovřeskách. Něco si domluvil s investory stavby. Ale to je otázka spíš pro něj, je to člověk s velkými zkušenostmi a rozhledem.

* LN On sám ale nekomunikuje. Je podle vás normální odnést si milion korun v hotovosti?

Pokud si předáte milion korun, samozřejmě to něčemu odporuje, mělo se to dělat převodem, je na to zákon. Ale investor trval na hotovosti, což něčemu nasvědčuje. Sám jsem se s investorem potkal jednou v kanceláři, krátce, nic jsme neřešili. To, že tvrdí, že jsem kývl na nějakou částku, je nesmysl. Každý člen samosprávy se dnes může cítit ohrožen tím, že mu někdo s nástrahou přijde do kanceláře.

* LN Z postu starosty jste odstoupil, ODS vás vyloučila. Zůstáváte ale zastupitelem města. Proč? Půjdete příští týden na jednání zastupitelstva?

Čekám na názor kolegů z klubu ODS. Předpokládám, že to, že jsem doma, je obecně známé. Telefon mám stejný. Ozvou se a dohodneme se. Jsem připraven odejít.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?