Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Lampion nepouštějte nikde, radí výrobci

Na lampion štěstí není radno psát adresu. Jeho vypuštěním totiž tisíce lidí dnes večer opět poruší pokyny výrobců. I některé předpisy.

BRNO Udělejte na mapě padesátikilometrový okruh kolem tuzemských mezinárodních letišť a poloviční kolem letišť vnitrostátních. Z míst, která zůstanou nepokrytá, vymažte všechna, kde je hořlavý povrch země. A pouze na těch zbývajících lze vypouštět oblíbené létající lampiony štěstí. Jinými slovy: téměř nikde.

Zákaz není daný předpisy: velká část výrobců a prodejců ho přesto uvádí společně s řadou omezení na obalech, aby se kryli před případným vymáháním škod. „Nikdo nás neoslovil s žádnou žádostí o doporučení,“ potvrdila LN Jitka Ungerová z Úřadu pro civilní letectví.

Přiznává však, že teoreticky lampiony mohou zkomplikovat letecký provoz.

„Mohou působit jako klamavá světla a teoreticky být i ohrožením, pokud by se dostaly do motorů. Sice shoří, ale víme, že v motorech může problém udělat i malý pták,“ připomíná.

Omezení platí pro heliové balonky i pro modely Omezení, která stanovují výrobci, sami letečtí experti nesepisovali. „Je na to potřeba jít s rozumem. Okruh kolem velkých letišť, kde je potřeba používání lampionů zvážit, je určitě dvacet kilometrů. Nějaké akce je proto určitě radno konzultovat,“ dodává Ungerová. Podobně podle ní už doporučili pravidla například pro vypouštění heliem plněných balonků, kde navrhli jejich maximální množství a intenzitu. Obdobná omezení platí i pro stanovené vybrané modely letadel.

S velkými letišti v Praze nebo Brně ale lidé dosud vypouštění lampionů nekonzultovali.

„Zatím jsme s něčím takovým neměli potíže. Kdyby se toho někdo neoprávněně dopustil, můžeme se obrátit na policii nebo úřad pro letectví,“ řekla LN mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová.

Thajské lampiony, které lze koupit řádově za desetikoruny, mají podle tradice nosit štěstí. Na pravidla jejich používání ale důrazně upozorňují i hasiči.

Ti sice na Moravě nezaznamenali požár způsobený lampionem, ale nevylučují ho. Zejména ale v období sucha.

V létě vzbudil rozruch protest kroměřížských památkářů proti radniční akci vypouštění lampionů nad město. Kastelán se bál, že poškodí zámek či park.

Místní srovnávali požadavek s žádostí, aby kvůli nebezpečí pádu letadla platil zákaz přeletů nad soukromými pozemky.

Mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček se tehdy akce zastal. „V Uherském Brodě sídlí výrobce podobných lampionů, koná se tam i festival, kde jich vypouštějí tisíce. Žádný problém jsme nezaznamenali,“ tvrdí.

Podle něj ale každý člověk v mezích zákona zodpovídá za škody způsobené jeho jednáním.

Ostatně i výrobci neoficiálně doporučují: vyplatí se mít pojištění pro případ úrazu či způsobení škody.

Podle TV Nova kvůli takovému lampionu vzplál les nedaleko Kladna. Některé země užívání lampionů dokonce výslovně omezují. A opatrní lidé, kteří nemohou lampiony vypouštět nad pouští či nad mořem, uplatňují radu: raději na ně k přáním nepsat adresu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!