Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Mamahotel z nouze. V jedné domácnosti s rodiči žijí čím dál častěji i mladé rodiny

Česko

  5:00
Praha - Dvaatřicetiletý Tomáš z Českých Budějovic odvážel z porodnice manželku s dcerou rovnou do domu tchyně a tchána. Nešlo o zdvořilostní návštěvu, ale o bydlení. „Měli jsme dvě možnosti. Buď každý měsíc dáme většinu peněz za pronájem, nebo budeme bydlet u manželčiných rodičů a našetříme si na vlastní bydlení,“ vypráví Tomáš, pracovník banky.

Bydlení u rodičů - ilustrační foto: Shutterstock

Drahé byty vyhánějí Pražany za město. Středočeské obce ale nejsou na nápor připraveny

Pro možnost B mluvil i fakt, že manželčini rodiče vlastní dvougenerační dům. „Ztrátu soukromí až tak nepociťujeme a prarodiče i pohlídají vnučku, pokud to potřebujeme,“ popisuje Tomáš. Méně elegantní jsou ovšem případy, kdy se rodina sestěhovává do panelákového bytu. Trend se vrací po dvaceti letech

Podle odborníků se mezigenerační soužití stává v tuzemsku čím dál vyhledávanějším. „Češi se k němu dnes po dvou dekádách pomalu vrací. Nejen kvůli deregulaci nájmů a celkově rostoucím nákladům na bydlení, ale také ze společenských důvodů,“ sdělil LN Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.cz. Přesné údaje, kolik domácností se v současnosti skládá z více generací, statistici ani sociologové k dispozici nemají. Více může ukázat sčítání lidu, které je naplánováno na rok 2021. Podle posledních údajů českého statistického úřadu z roku 2016 žije ve společné domácnosti s dalšími příbuznými zhruba 12 procent úplných rodin. Dalších 5,6 procenta neúplných rodin žije ve společné domácnosti buď s dospělým potomkem nebo s dalšími příbuznými. 

Bydlení zdražovalo napříč republikou. Čím dál nedostupnější nové byty šponují ceny těch starších

Hlavní potíž vidí experti v nedostatku startovacích bytů. Vyřešila by to ráda ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Vláda musí začít řešit družstevní bydlení a startovací byty pro mladé,“ uvedla na svém facebookovém profilu s douškou: „Přečetla jsem si, že na nový sedmdesátimetrový byt v hlavním městě si Pražan nevydělá ani za patnáct let.“ Většina případů mezigeneračního soužití je na začátku nastavená jako přechodné řešení. Tomáš nyní, po třech letech šetření a soužití s tchyní a tchánem, dal dohromady dostatek peněz, aby si mohl zažádat o hypotéku.

Výjimkou ovšem není, že se spolubydlení protáhne. Znají to zástupci takzvané sendvičové generace. Tedy ti, kdo vedle dětí poskytují péči i stárnoucím rodičům. Mezi ně patří až čtvrtina populace. Tím, že páry mají dnes potomky v čím dál pozdějším věku, prarodiči se mnohdy stávají lidé, kteří již potřebují nějakou formu pomoci.