Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Na pivo do Turecka! Strmý pád liry může turisty potěšit

Turci si vybírají mění peníze ve strachu z měnové krize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turci si vybírají mění peníze ve strachu z měnové krize. | foto: ČTK/AP

Ankara/Praha Sedm tisíc Čechů, kteří jsou právě na dovolené v Turecku, si může připadat jako v zemi zaslíbené. Obzvlášť ti, kdo ji prozkoumávají na vlastní pěst. Turecká lira kvůli sílícímu sporu mezi tamní vládou a USA strmě padá.

To vyvolává napětí na finančních trzích, ale na druhou stranu z­ toho profituje mimo jiné česká koruna. Jen od pátku posílila o 13 procent z asi 3,7 koruny za jednu liru na dnešních asi 3,2 koruny. Ještě v ­květnu přišla jedna turecká lira na pětikorunu.

Na pivu, které v zemi stojí přibližně 20 tureckých lir, tak čeští turisté rázem ušetří deset korun. Půllitr balené vody za jednu liru zlevnil zhruba o 50 haléřů.

Hotely ovšem často uvádějí ceny v eurech a nechají si jimi i ­platit. „V takovém případě turisté žádnou devalvaci nepoznají,“ upozorňuje marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. Aby oslabením měny neprodělávali, obchodníci zároveň zvyšují ceny.

„Ceny v ­lirách pozvolna stoupají, ale tempo jejich růstu zatím určitě neodpovídá devalvaci liry,“ dodává Šatný.

„Ceny se zatím výrazně nezvyšují a kurz je pro turisty velmi výhodný,“ potvrzuje trend mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Jenže to, co může těšit zahraniční turisty, je obří problém pro místní. Lira totiž ztrácí především vůči dolaru. Proti americké měně dokonce v jednu chvíli v pondělí spadla na úplně nové historické minimum, když kurs překonal úroveň sedmi lir za dolar. Turecká centrální banka ve snaze domácí měně pomoci pak v pondělí snížila kapitálové požadavky na komerční banky. Jde přitom o peníze, které musí banky držet pro případ krize. Po oznámení kroků turecké centrální banky lira část ztrát smazala.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...