14. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Na pivo do Turecka! Strmý pád liry může turisty potěšit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Turci si vybírají mění peníze ve strachu z měnové krize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turci si vybírají mění peníze ve strachu z měnové krize. | foto: ČTK/AP

Ankara/Praha Sedm tisíc Čechů, kteří jsou právě na dovolené v Turecku, si může připadat jako v zemi zaslíbené. Obzvlášť ti, kdo ji prozkoumávají na vlastní pěst. Turecká lira kvůli sílícímu sporu mezi tamní vládou a USA strmě padá.

To vyvolává napětí na finančních trzích, ale na druhou stranu z­ toho profituje mimo jiné česká koruna. Jen od pátku posílila o 13 procent z asi 3,7 koruny za jednu liru na dnešních asi 3,2 koruny. Ještě v ­květnu přišla jedna turecká lira na pětikorunu.

Na pivu, které v zemi stojí přibližně 20 tureckých lir, tak čeští turisté rázem ušetří deset korun. Půllitr balené vody za jednu liru zlevnil zhruba o 50 haléřů.

Hotely ovšem často uvádějí ceny v eurech a nechají si jimi i ­platit. „V takovém případě turisté žádnou devalvaci nepoznají,“ upozorňuje marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. Aby oslabením měny neprodělávali, obchodníci zároveň zvyšují ceny.

„Ceny v ­lirách pozvolna stoupají, ale tempo jejich růstu zatím určitě neodpovídá devalvaci liry,“ dodává Šatný.

„Ceny se zatím výrazně nezvyšují a kurz je pro turisty velmi výhodný,“ potvrzuje trend mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Jenže to, co může těšit zahraniční turisty, je obří problém pro místní. Lira totiž ztrácí především vůči dolaru. Proti americké měně dokonce v jednu chvíli v pondělí spadla na úplně nové historické minimum, když kurs překonal úroveň sedmi lir za dolar. Turecká centrální banka ve snaze domácí měně pomoci pak v pondělí snížila kapitálové požadavky na komerční banky. Jde přitom o peníze, které musí banky držet pro případ krize. Po oznámení kroků turecké centrální banky lira část ztrát smazala.

  • 7Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz