4. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Výpadek boeingů se dotkne osmdesáti tisíc Čechů. Last minute zájezdy navíc zdraží

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. Jde o první letadlo z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. Jde o první letadlo z... | foto: Travel Service

PRAHA Zhruba osmdesáti tisícům Čechů se posunul termín odletu na dovolenou. Stovkám až tisícům dokonce na jiný den nebo i musí změnit letiště. Poletí třeba z Prahy místo z Pardubic.

Například v cestovní kanceláři Firo Tour zrušené lety postihly zhruba tisícovku klientů. „Téměř všichni s pochopením přijali jednu z nabízených možností. Variantu vrácení zaplacené částky si vybralo jen několik desítek lidí,“ popisuje mluvčí Eva Němečková.

Za změny v dovolených může zákaz letů strojů Boeing 737 Max, které měly od podzimu dvě fatální nehody. To tvrdě dopadlo hlavně na české turisty. Zatímco v Německu, Polsku či v Rakousku je podíl těchto letadel mizivý, ve flotile české jedničky Smartwings měly mít v letní sezoně třetinový podíl. Ten nyní chybí.

Boeing 737 MAX po startu v americkém Seattlu.
Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. Jde o první letadlo z...

„Změny se dotknou jen malé části ze zhruba 1,5 milionů Čechů, kteří vyrazí na leteckou dovolenou,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Drtivá většina pasažérů podle něj odcestuje tak, jak si objednali.

Termíny odletů se měnily často i několikrát s tím, jak se cestovním kancelářím i leteckým společnostem dařilo na trhu najít volná letadla. Některé aerolinie – například Smartwings – stroje stáhly i z pravidelných linek. To se stalo u letů do Porta nebo Lisabonu, letecká společnost je bez náhrady zrušila. Lidé, kteří si v předstihu koupili výhodnější letenky, tak mají smůlu. Musejí rušit zarezervovaná ubytování a změna destinace dovolené jim před začátkem sezony nepomůže. Nedostatek letadel totiž povede k vyšším cenám zájezdů koupených na poslední chvíli. Na trhu jich bude méně. „Ceny budou trochu růst, zatím odhadujeme, že se částka zvýší o deset až patnáct procent,“ říká Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.