17. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Trest za rušení klidu světlem. Vláda chce omezit světelné znečištění

Záře vycházející z oblasti u polské elektrárny Turów. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záře vycházející z oblasti u polské elektrárny Turów. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Když nad Frýdlantskem nastane noc, místní to skoro nepoznají. Na druhé straně hranic, u polské elektrárny Turów se rozsvítí světla nad obrovským skleníkem s rajčaty. Jas je tak výrazný, že i na české straně je obloha světlá a nejsou vidět hvězdy.

Světelné znečištění je vážný problém, u něhož se vláda loni v létě usnesla, že ho nechce nechat jen tak. Nyní jsou hotové návrhy řešení, které mají LN k dispozici.

Přílišné světlo tehdy, když není zapotřebí, negativně dopadá na zdraví lidí a život zvířat. Dosud neexistuje zákonná možnost, jak se s nepříznivým jevem vypořádat, což se začne měnit. Jedním z prvních opatření bude zahrnutí obtěžování světlem mezi přestupky v rámci rušení nočního klidu. To se stane už letos.

Stačí málo, ministerstvo vnitra jen upraví metodiku pro obce, které už si pak případné světelné přestupky vyřeší samy. Metodika je těsně před dokončením. „V případě, že obtěžování světlem bude posouzeno jako rušení nočního klidu, lze pachateli uložit pokutu do výše deseti tisíc, v případě opakovaného spáchání patnáct,“ sdělila LN Hana Malá z resortu vnitra.

Nejde jen o mezní případy, jako je ten s polským skleníkem na rajčata. Příliš mnoho světla je i z billboardů podél hlavních silničních tahů nebo ve městech, kde jsou zastaralé lampy. U těch je potřeba vyřešit dva okruhy problémů – že se světlo z nich rozlévá i směrem nahoru, tedy na oblohu, které k ničemu užitečnému není, a že má světlo „špatnou barvu“. Tvrdé modré tóny způsobují potíže lidem i zvířatům. Ti první trpí spánkovými poruchami či se jim zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou. Ti druzí jsou zmatení, kdy mají vyrazit na lov. Měkké červené tóny jsou vhodnější.

Ministerstva životního prostředí (MŽP) a průmyslu proto společně ještě letos nachystají dotační výzvu pro obce, jimž od příštího roku přispějí na lampy, které jsou nejen energeticky úsporné, ale také světelně příznivější.

„Technické parametry výzvy omezí světelné znečištění a jeho dopady na přírodu i lidské zdraví. Důležitá je barva světla nebo směřování světelného toku do dolního prostoru,“ řekl LN Marek Čihák z MŽP. Počítá se i s chytrými lampami veřejného osvětlení, které se samy ztlumí, když po ulici zrovna nikdo nepůjde.

Najdete na Lidovky.cz