Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Potíže na obzoru. Práci hledá stále méně Čechů

Řemeslník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čísla, která v pondělí vydal Úřad práce ČR, nám může závidět většina Evropy. Práci hledalo v září necelých 285 tisíc obyvatel Česka. Nejméně za posledních 19 a půl roku. Míra nezaměstnanosti činila 3,8 procenta. Tatáž čísla však mají i stinnou stránku.

Česká ekonomika totiž podle vyjádření expertů za tento úspěch platí jinak. Firmy pro nedostatek lidí vyrábí méně, než by mohly. Ekonomové mluví o přehřátí trhu práce.

„Nejsou lidi a průmysl na to není připravený. Naše ekonomika je stále velmi závislá na dostatku práce – a levné práce. A to je pryč. Trh práce je vyčerpán,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Slyšel jsem na jednáních s manažery firem, že jsou schopni uspokojovat jen poptávku od stálých zákazníků a ostatní musejí kvůli nedostatku lidí odmítat,“ potvrzuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Firmám nezbývá než se o zaměstnance přetahovat například prostřednictvím vyšších mezd. Ale i to nakonec může ekonomika odnést na jiných frontách. Například tím, že firmy přesunou raději výrobu tam, kde je levněji či kde nechybějí lidé.

Jaké důsledky může tato situace na trhu práce mít? „Vyšší inflace, vyšší podíl zboží z dovozu na spotřebě či například přesun výroby do zahraničí,“ varuje Pavel Sobíšek.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...