Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Řidiči taxi mají navigační systém v hipokampu

Česko

Vědci odhalili důkazy existence skrytého navigačního systému v mozku londýnských taxikářů. Podrobnosti výzkumu popsala BBC na základě prezentace vědců na britském týdnu vědy.

Odborníci pomocí magnetických scannerů zaznamenávali fyziologické změny v mozku taxikářů při vyhledávání cesty ve virtuální síti londýnských ulic. Poté vědci řidičům přehráli jejich jízdu na virtuálním trenažéru (vznikl na základě upravené počítačové hry pro Playstation 2) a taxíkáři podrobně uváděli, na co ve kterém okamžiku mysleli.

Badatelé zjistili, že u řidičů dochází k aktivaci určité části mozku při výběru příslušné trasy, jiná oblast mozku je aktivována při pohledu na povědomé objekty sloužící jako orientační body a jiná zase při posuzování zákazníků.

Již dřívější studie britské badatelky Eleanory Magiurové z University College v Londýně ukázala, že taxikáři mají větší hipokampus, tedy část mozku, jež hraje důležitou roli při navigaci. Mozek navíc řidičům taxi díky povolání „roste“ s tím, jak shromažďují podrobné informace nutné při hledání cesty labyrintem ulic.

„Chtěli jsme ve výzkumu pokročit novým směrem, proto jsme začali srovnávat jednotlivé mozkové části a sledovat činnost mozku taxikářů přímo při jejich práci,“ uvedl Hugo Spiers z University College London o výzkumu provedeném u dvacítky šoférů. „Snažili jsme se definovat společné myšlenky taxikářů při průjezdu městem a spojit je s konkrétním časem a místem,“ dodal.

Metoda zvaná funkční magnetická rezonance (fMRI) odhalila, že hipokampus řidičů byl aktivní tehdy, když taxikáři poprvé plánovali cestu nebo když museli zcela změnit cíl během jízdy. Jiná oblast mozku byla aktivní, když se řidiči dostali do nečekané situace - například na ucpanou křižovatku.

Další část mozku pomáhala taxikářům sledovat, jak blízko jsou k cíli cesty: jako u detektoru kovu se její aktivita s blížícím se cílem zvyšovala.

Změny byly rovněž pozorovatelné v těch oblastech mozku, jež jsou důležité pro společenské chování. Taxikaření není jen věc navigace, ale i mezilidské komunikace. „Řidiči jsou občas doslova posedlí tím, co si jejich zákazníci myslí,“ podotkl Spiers.

Zvířata využívají k navigaci řadu rozmanitých mechanismů - řídí se podle slunce, magnetického pólu země či pozice hvězd. Uvedená studie poskytuje nové informace o specifických rolích jednotlivých oblastí mozku expertům na navigaci mezi lidmi.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...