Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Schuschniggova pozice byla beznadějná

Rakouský kancléř Kurt Schuschnigg měl jen nepatrný manévrovací prostor, říká profesor Jan Křen z Institutu mezinárodních studií FSV UK.

* LN Jako bezprostřední krok, který vedl Hitlera k anšlusu, bývá popisován záměr tehdejšího rakouského kancléře Kurta Schuschnigga nechat vypsat referendum o nezávislosti země. Bylo tomu skutečně tak?

Bezprostřední podnět to byl, ale anexe Rakouska se připravovala už předtím a v té době už byla v podstatě hotová. Zůstává otázkou, jestli by tehdy většina Rakušanů v plebiscitu vůbec hlasovala. Krátce po anšlusu totiž lidé Hitlera vítali na vídeňském náměstí Hrdinů.

* LN Měl vůbec Schuschnigg nějaký manévrovací prostor pro to, aby zabránil anexi své země?

Prostor měl nepatrný. S podporou Itálie počítat nemohl, protože Mussolini dal od celé záležitosti ruce pryč. Stejně tak bylo po zkušenostech s appeasementem pochybné, že by zasáhly západní mocnosti.

* LN Jak silné postavení měli tehdy v Rakousku národní socialisté?

Rakouský režim byl v té době silně infiltrován nacisty. Hodně lidí se už také začínalo přiklánět na stranu nacistů jako na stranu moci, jak to v takových chvílích bývá. Lze tedy říci, že pozice Kurta Schuschnigga byla téměř beznadějná.

* LN Hrála v celém procesu anšlusu roli skutečnost, že Hitler se narodil v Rakousku?

Hitlerovým záměrem, o kterém psal už ve svém Mein Kampfu, bylo sjednotit všechny Němce. A je třeba si uvědomit, že tato myšlenka nebyla nijak nová. Naopak se formovala už od začátku 20. století. Anšlusem se naplňovaly sto let staré velkoněmecké plány. Jestli v tom hrála nějakou roli i skutečnost, že Hitler se narodil v Rakousku, je otázkou.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!