Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Senátor narazil i ve své ODS: Wilders nevystoupí

Česko

PRAHA Jiří Oberfalzer, který do Senátu pozval kontroverzního nizozemského politika Geerta Wilderse, včera nenašel pochopení ani u svých kolegů v horní komoře, ani v ODS. Radikální kritik islamismu tak mít projev v Senátu nebude.

„Stálá senátní komise pro média zrušila své usnesení, které mělo Wildersovo vystoupení umožnit,“ informoval LN tiskový mluvčí horní komory Petr Kostka. Proti Wildersově vystoupení v Senátu se totiž ostře postavila řada politiků. ČSSD ho označila za „pobuřující a velmi neuvážené“ a od pozvání se distancovala i „Oberfalzerova“ ODS.

„Názory a proklamace Geerta Wilderse jsou v zásadním rozporu s politikou ODS, která je postavena na vzájemné toleranci a respektování osob různého vyznání a národnosti. Prezentace Wildersových často extrémních postojů překračuje meze svobody projevu, která v demokratické společnosti nemá umožňovat šíření vzájemné nesnášenlivosti a prohlubování extremismu ve společnosti,“ uvedla strana v písemném prohlášení.

A otevřenou kritiku si neodpustil ani předseda Senátu Přemysl Sobotka. „Demokracie je pro mě vrchol a svoboda slova také, ale tyhle věci mají své limity, Wilders si může říkat, co chce. Ale ne na půdě Senátu. To je instituce a ta by měla mít určitá pravidla,“ vysvětlil Sobotka, proč požádal Jiřího Oberfalzera, aby celá věc případně proběhla jinde. Pokud by mu však senátor nebo komise pro média nevyhověli, byl proti Wildersově projevu připraven zasáhnout. „Moc té moci nemáme, ale vzhledem k tomu, že se to stalo, aniž kdokoliv z nás tušil, máme možnost to zrušit usnesením organizačního výboru,“ řekl LN. To, že k tomu nemuselo dojít, ale kvitoval s povděkem.

Wilders měl v Senátu mimo jiné prezentovat svůj protiislamistický snímek Fitna (Rozvrat), který jednoznačně spojuje korán s terorismem a který na svém webu prezentovala například česká krajně pravicová Národní strana. Podle Oberfalzera je však Wilders demokraticky zvolený politik, jehož strana uspěla například ve volbách do Evropského parlamentu a jehož názory je dobré slyšet „v zájmu demokratické diskuse“. „Říká věci možná kontroverzní, ale v jádru pravdivé,“ hájil senátor politika, se kterým má společný třeba odpor vůči Lisabonské smlouvě.

Autor: