2. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Sobotka lákal Středulu na prezidentskou kandidaturu. Odborářský boss odmítl

Na úterní večírek při příležitosti 55. narozenin ministra Mládka přišel také... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na úterní večírek při příležitosti 55. narozenin ministra Mládka přišel také... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA  Zatím nejvýše postaveným politikem, kterého vygenerovaly české odbory, je předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). V uplynulých dnech ale padla nabídka, která mohla aktuálního zástupce zaměstnanců vynést na úplnou špičku ústavní hierarchie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) probíral s předsedou největší odborářské organizace Josefem Středulou, zda by chtěl kandidovat na prezidenta s oranžovou podporou

Dostalo se mu zdvořilého odmítnutí. „Mohu potvrdit, že mé jméno figuruje v seznamu, který členové ČSSD posílají panu premiérovi. Jsem mezi těmi třemi jmény, která se v médiích objevila – Milan Štěch, Lubomír Zaorálek a já. Těší mne to, je to velice milé, je to velká pocta, ale myslím si, že u toho to také zůstane. Kandidátem se stává ten, kdo s kandidaturou souhlasí, a já jsem nic takového nevyjádřil,“ sdělil LN Středula. Přednější je pro něj obhájit v dubnu příštího roku pozici předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. „Misi, kterou započal v konfederaci, považuje za důležitější, není jen na jedno volební období a chtěl by ji dokončit,“ dodala k tomu mluvčí ČMKOS Jana Kašparová s tím, že Středula není členem ČSSD a nikdy nebyl ani v žádné jiné straně.

Sociální demokraté otevřeli vážně míněnou debatu, že postaví vlastního kandidáta na Hrad, v reakci na chování Miloše Zemana během ústavní krize. Prezident se v tahanici o odvolání Andreje Babiše vymezil jednoznačně proti Sobotkovi. Tím proti sobě popudil i ty straníky, kteří dosud lnuli spíš ke svému někdejšímu předsedovi.

Poté, co si Středula zvolil pokračování v odborech, zůstává prozatímní výběr mezi Štěchem a ministrem zahraničí Zaorálkem. První disponuje podobnou devízou jako Středula, i Štěch se do politiky rekrutoval z odborářského prostředí. Víc plusů má ale Zaorálek. Jeho rétorický styl je výraznější, dovede navázat debatu s lidmi na náměstích i v rámci vrcholně intelektuálních debat s levicovými teoretiky. ČSSD chce o tom, jestli do bitvy proti Zemanovi pošle vlastního člověka, rozhodnout nejpozději po říjnových sněmovních volbách.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz