Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Soud zrušil konkurz na OP

Soudkyně vyhověla České spořitelně, která podávala proti řízení žalobu pro zmatečnost

BRNO Krajský soud v Brně zrušil prohlášení konkurzu na majetek zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově. Uvedl to soudce Jan Kozák, jenž doposud vedl řízení s OP a jejími věřiteli.

Verdikt vydala soudkyně Eva Krčmářová. Vyhověla tak části žaloby největšího věřitele OP České spořitelny, která podávala proti řízení žalobu pro zmatečnost. Verdikt potvrdila i mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová, firma podle ní rozhodnutí soudu vítá.

Rozhodnutí soudu je nepravomocné, je možné se proti němu do 15 dnů odvolat.

V březnu brněnský soud povolil zadlužené oděvní firmě reorganizaci, podnik ale neměl dostatek peněz na provoz a plán reorganizovat výrobu vzdal.

Konkurz soud vyhlásil 3. května. Nyní se situace vrací o stupeň zpět, opět do fáze reorganizace. „Dlužník je v úpadku, není rozhodnutí o způsobu řešení úpadku,“ uvedl Kozák. „Krajský soud v Brně rozhodl, že insolvenční řízení ohledně OP Prostějov bylo soudci Janu Kozákovi přiděleno v rozporu se zákonem o soudech a soudcích,“ poznamenala mluvčí spořitelny. „Zrušil proto jeho rozhodnutí o prohlášení konkurzu na OP Prostějov, proti němuž mimo jiné žaloba banky směřovala. Současně zrušil i odvolací rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který rozhodnutí o konkurzu v červenci potvrdil,“ dodala.

Podle ní aktuální rozhodnutí soudkyně potvrzuje dojem banky, že se věci neděly standardním způsobem. Česká spořitelna nyní analyzuje další procesní postup, včetně opravných prostředků ohledně částí žaloby, kterým soud nevyhověl. Celková pohledávka ČS u OP činí zhruba 675 milionů korun. Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun. Podle jednoho ze znaleckých posudků je celkový odhadovaný výtěžek z prodeje Oděvního podniku pro zajištěné věřitele 956 milionů korun. Cena OP prý nyní každý měsíc klesá. Podle zprávy insolvenčního správce vykázal OP od května do září ztrátu 139,5 milionu korun.

Firma už koncem srpna ukončila sériovou výrobu. Koncem listopadu začalo výběrové řízení na prodej výroby na míru, poslední funkční části OP.

Vítěz řízení by měl být znám na přelomu ledna a února. Podle odhadů zvláštního insolvenčního správce pro zpeněžování majetku OP Jiřího Kocvrlicha výnos z prodeje přesáhne 100 milionů korun.

Na začátku září OP zaměstnával 490 lidí. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí. Postupem Krajského soudu v Brně ve sporech kolem Oděvního podniku se shodou okolností bude v úterý zabývat také Ústavní soud. Rozhodne o stížnosti České spořitelny, která navrhla zrušit usnesení z dubnové schůze věřitelů OP.

Spořitelně vadilo to, že se nedostala do věřitelského výboru, a nemohla tak například hlasovat o osobě insolvenčního správce. Krajský soud totiž tehdy rozhodl o tom, že Česká spořitelna a Oděvní podnik tvoří koncern.

Spořitelna to zpochybňuje a postup krajského soudu označuje za zásah do základních práv.

***

KAUZA OP Výběr událostí 1. září – Vrchní soud zamítl odvolání ČS proti rozhodnutí krajského soudu, který ji nepotvrdil členem věřitelského výboru. 14. září – ČS podala ústavní stížnost kvůli konkurzu. Krajský soud podle ní konal při konkurzním řízení na OP protiprávně. 24. listopadu – Insolvenční správce OP vyhlásil výběrové řízení na prodej výroby na míru, poslední funkční části firmy. 13. prosince – Krajský soud v Brně zrušil prohlášení konkurzu na OP. Soud vyhověl části žaloby České spořitelny.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!