1. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Stát dá milion zubaři, který půjde na venkov. Stomatologové v malých městech chybí

U zubaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U zubaře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Když v lednu přestala v ­Hudlicích na Berounsku ordinovat zubařka, náhradu už se starostovi sehnat nepodařilo. „Máme obvodního lékaře, ale zubař tu už není, i když jsme ordinaci nechali nově opravit a­ vybavit,“ popisuje starosta Pavel Hubený.

Jde o problém, který pálí řadu menších měst a oblastí v Česku. Za zubařem musejí dojíždět lidé na Šumavě, v Karlovarském kraji, v severních Čechách, na severní Moravě či na Vysočině – s výjimkou těch, kteří žijí v krajských městech, tam je situace většinou bezproblémová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce proto díry v­ síti zaplnit. Nabízí sto milionů korun těm, kteří začnou provozovat zubařskou praxi v odlehlejších oblastech a menších městech. Maximální částka na jednu ordinaci bude 1,2­ milionu korun. Peníze jsou určeny na vybavení nové či odkup zařízení opuštěné ordinace, přičemž žadatel se­ musí na nákladech podílet aspoň 30 procenty.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler ministrův plán podporuje. Zároveň ale upozorňuje, že ruku v ruce s ­ním musí jít i další změny. „Je to jenom hašení nejhorších problémů,“ uvedl Šmucler. Systémové řešení podle něj může přinést pouze navýšení plateb od pojišťoven.

Zubařů totiž není v Česku málo. V současné době je aktivních asi 8000 stomatologů, na deset milionů obyvatel by jich přitom podle stomatologické komory stačilo 5000. Statistiky ovšem ukazují, že více než polovina zubařů působí v Praze a krajských městech.

Důvod? Problémem jsou hlavně nízké platby od pojišťoven. Lidé v menších městech totiž od zubaře většinou požadují pouze ošetření, které pojišťovna proplatí, zatímco klienti ve větších městech si už zvykli, že si zubařské zákroky platí sami. „Ve městech jsou vyšší příjmy a lidé jsou ochotnější si připlatit, navíc tam je i zahraniční klientela,“ vysvětlil ekonom David Marek.

V Česku je tak už asi 1000 zubařů soukromníků, kteří nemají smlouvy s pojišťovnami, protože je kvůli výdělku nepotřebují. A třeba na jihu Čech mnoho zubařů bere jen rakouskou klientelu.

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...