14. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Stát konečně udeří na drahé soláry. Cílem je zredukovat neoprávněnou podporu

Solární elektrárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Na každé složence za elektřinu je kolonka o poplatku na podporované zdroje. Za rok tak domácnost vydá vyšší řády stokorun. Právě na tuto položku se nyní zaměří kontroly Státní energetické inspekce (SEI). Začnou už v ­únoru s cílem odhalit případy neoprávněné podpory a snížit o­ ně celkové náklady.

Položka na obnovitelné zdroje představuje víc než 14 procent z ­ceny elektřiny, při zohlednění daní je to sedm procent. Vysoké cifry jsou důsledkem neuhlídaného solárního boomu – podpora fovovoltaik tvoří více než polovinu 43miliardové sumy, která na čistší zdroje jde přímo od spotřebitelů a přeneseně i od daňových poplatníků ze státního rozpočtu.

„Nutnost kontrol plyne z­ výše podpory, která na podporované zdroje ročně směřuje. Dá se hovořit i o podezření, že v řadě případů není podpora vyplácena oprávněně,“ sdělil LN Michal Vokáč, ředitel sekce kontroly a­správy SEI. Prověrky se spouštějí po dohodě s resortem průmyslu.

Jde o první krok, který Česko činí, aby se vyrovnalo s nepříjemným dědictvím. Nezvládnutá podpora ze strany státu vedle toho, že prodražila spotřebitelské účty, zhoršila pověst čistých zdrojů. Na pranýři jsou hlavně sluneční elektrárny, proti nimž vede dlouhodobé tažení prezident Miloš Zeman. „Chci věřit, že najdeme cestu, jak solární barony odstranit od zdrojů, o ­které se nezasloužili,“ řekl loni při sněmovním projevu.

Cesta už se otevírá, po cenových kontrolách se mají od půlky příštího roku přidat hloubkové prověrky, jestli jsou subvence do ekologických výroben přiměřené. Odvodí se to od zákonné meze výnosového procenta, což je vlastně zhodnocení návratnosti investice. Pokud bude sluneční, větrná či bioplynová výrobna vynášet nad danou hranici, půjde o nedovolenou podporu, kterou musí vrátit. Jinak bude mít SEI právo subvenci ukončit.

Najdete na Lidovky.cz