Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Strojařina v Praze má dlouholetou tradici

Fakulta strojní ČVUT v Praze je součástí nejstarší civilní technické univerzity v střední Evropě založené roku 1707. Strojírenství jako samostatný obor se zde začalo vyučovat v roce 1864, a proto je tento rok považován za rok vzniku strojní fakulty. Ženy zde mohly studovat od roku 1919. První absolventkou byla v roce 1925 Albína Aloyová z Loun.

V bakalářském studijním programu nabízí fakulta obory Dopravní a manipulační technika, Informační a automatizační technika, Technika životního prostředí, Tepelná a procesní technika, Výrobní technika, Aplikovaná mechanika pro bakaláře a Strojírenská technologie a management.

Fakulta se podílí na činnosti výzkumných center, spolupracuje s Akademií věd ČR, Inženýrskou akademií ČR, Asociací výzkumných organizací, Svazem průmyslu a dopravy, Svazem výrobců strojírenské techniky, s řadou velkých, středních i malých průmyslových firem jako například Siemens, Porsche, Škoda Auto, Hydrosystém Olomouc a řadou dalších.

Pracoviště fakulty strojní se nacházejí v Praze-Dejvicích, v historické budově na Karlově náměstí, v Horské ulici a na Julisce.

Vsoučasné době působí na fakultě na 14 ústavech a ve dvou výzkumných centrech 32 profesorů, 78 docentů, studuje zde více než 4000 tisíce mladých lidí. Kromě Prahy je možné strojní fakultu studovat i v Sezimově Ústí a od roku 2006 i v Chomutově.

Na fakultě strojní je možno studovat též v angličtině. Tato výuka je určena nejen zahraničním, ale i českým studentům. V rámci Univerzity třetího věku je na fakultě možné studovat ve třech kurzech: Informační a komunikační technologie v našem životě, Informačně gramotný občan a Člověk, technika a prostředí.

Děkanem Fakulty strojní ČVUT je Prof. Ing. František Hrdlička, Csc.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...