Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Test horských průvodců. Pot, dřina a buzola

Česko

ŠPINDLERŮV MLÝN Osm lidí šplhá do prudkého srázu sjezdovky Medvědín ve Špindlerově Mlýně. Většina z nich má na nohou skialpinistické vybavení, jediná dívka má k pasu připnuté vodítko s černým psem. Je sobota, deset hodin dopoledne, nebe je bez mraků.

Skupina se na hraně sjezdovky zastaví, z každého kane pot. Chvíli odpočívají a pokračují dál. Nejde o turisty. Jsou to první zájemci o práci horských průvodců a právě skládají první část zkoušky, organizované horskou službou a ministerstvem pro místní rozvoj. Náročný pětadvacetikilometrový pochod. Zájemci o práci budou muset ten samý den ukázat, že zvládají poskytnutí první pomoci, ukázat orientaci v terénu a složit sedmdesátiotázkový test.

Jejich zaměstnání jsou rozličná, všichni ale mají jedno společné. Milují hory. Ošetřovatel stromů, dobrovolný spolupracovník horské služby, zaměstnanec infocentra či provozovatel horské boudy. Nejstaršímu z nich je šedesát let. Na jeho kondici to ale znát rozhodně není. „Byl jsem dlouho v zahraničí. Teď žiji a pracuji tady v Krkonoších. Přijde mi dobré rozšířit si takhle možnost práce,“ komentuje svou účast na testech.

Podobně hovoří i Ivo Zapletalík, který si jako jediný namísto skialpinistického vybavení nasadil běžky. „Pracuji v infocentru v Harrachově. Sice se zatím na tuhle možnost u nás příliš lidí neptá, chceme to mít ale v nabídce,“ říká. On i všichni ostatní nakonec ve svém snažení uspěli a náročné zkoušky složili.

Zájem o průvodce roste

Magda Krytinářová, která za ministerstvo pro místní rozvoj na průběh testů dohlíží, tvrdí, že cestovní kanceláře, ale i horské boudy a hotely mají o práci horských průvodců čím dál větší zájem. Mnoho lidí, kteří do tuzemských hor přijíždějí, totiž chce trávit dovolenou aktivně. Často ale podceňují specifika turistiky v horách a vyrazí na túru po hřebenech třeba jen v šusťákovce a teniskách. Počasí ale dovede nemile překvapit. Najmutí průvodce jim pomůže se podobným problémům s vybavením nebo s časovým plánem trasy vyhnout.

Horských průvodců je v Česku v současnosti zhruba 150. „Svá osvědčení doposud získávali především za pomoci rekvalifikačních kurzů na ministerstvu školství. Se změnou živnostenského zákona v roce 2008 je to ale jinak,“ říká Krytinářová.

Každý, kdo chce tuhle živnost nově provozovat, by měl složit speciální zkoušky, na které dohlíží horská služba. Po jejich absolvování dostane osvědčení a může si zařídit živnostenský list.

Jedním ze zkoušejících byl o víkendu i předseda Asociace průvodců České republiky. „Je jasné, že oproti městu má práce průvodce v horách svá specifika. V následujících měsících by se měla odehrávat i školení, která by zájemce na tuto práci připravila,“ uvedl Stanislav Voleman.

První z takových školení se podle náčelníka špindlerovské horské služby Jiřího Brožka bude odehrávat na podzim, aby zájemci prošli trasy jak na sněhu, tak bez něj.

Autor: