Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Všechnu moc imaginaci

Psalo se před 20 lety – Demonstranti vyjádřili nesouhlas s požadavkem všelidového referenda

NEZÁVISLÝ TISK

Chtěl bych oživit toto heslo pařížských studentů z jejich vzpoury v máji roku 1968. Heslo, které spolu s jinými (Vystříkni svoji touhu) převzali ze surrealistického arsenálu a popsali jimi zdi Paříže. Měl jsem to štěstí být při tom a tehdy jsem si uvědomil, co je krví každé vzpoury a co jenom její pěnou. Přál bych si, aby ani z dnešní naší vzpoury nezůstala jenom ona pěna, která nakonec zaplaví školní učebnice dějepisu, ale aby se nezapomnělo na její „krev“, na ono uvolnění imaginace, které je imanentní každé revoltě.

Jestliže půlmiliónový dav na Letné na poznámku Jiřího Rumla, že se právě vrátil z vězení, kde ještě před pár hodinami večeřel, skanduje: „CO JSTE MĚLI? CO JSTE MĚLI?“, pak to považuji za podstatnější než například volání téhož davu: V jednotě je síla. (Toto heslo jsem nebyl schopen ani při nejlepší vůli s ostatními skandovat. Vždy mně naskočila husí kůže. Pravdivost tohoto hesla totiž platí pouze ve sféře politické akce, zatímco v oblasti duchovní je pravdou pravý opak. A bohužel se tyto oblasti často nebezpečně směšují.)

Podobně v záplavě nesených transparentů mne jeden nadchnul: RUDÉ PRÁZDNO. Nevyměnil bych ho za žádné z oněch utilitárních politických hesel. Doufám, že někdo také fotografoval objektivní humor těchto dnů.

Ona náhodná setkání, kdy například u nohy koně sv. Václava se v záplavě portrétů T. G. Masaryka a A. Dubčeka náhle objeví patrový dort se zapíchnutou vlajkou, dar to zřejmě nějakého vlasteneckého osazenstva cukrárny. Neboť si myslím, že tato odvrácená, imaginativní tvář naší vypjaté doby je stejně podstatná, ne-li v něčem podstatnější než její tvář politická. A přitom právě tato revoluční imaginace bývá v následném zoficiálnění historických událostí potlačována jako málo důstojná velkých chvil národa.

Ani dnes nelze totiž zapomínat na to, že každá vláda, ať totalitní, nebo vzešlá ze svobodných voleb, se nakonec po opadnutí revolučního nadšení, už z pudu sebezáchovy, řídí Platónovou radou: Vyžeňte básníky z republiky, neboť každá autentická poezie (ať realizovaná perem, štětcem nebo kamerou) je podvratná, a to pro každý společenský systém. Ne záměrně, ale prostě nemůže jinak. Proto jsem na svůj balkón v těchto dnech vyvěsil nejrevolučnější heslo ze všech hesel: Všechnu moc imaginaci.

O autorovi| Jan Švankmajer, Lidové noviny, prosinec 1989

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!